ПІЗНАВАЛЬНО-КОНКУРСНА ПРОГРАМА Зустріч птахів

Гру 9, 2014

  ДО  ДНЯ  ЗУСТРІЧІ  ПТАХІВ

 

План проведення заходу:

1.Візитка команд.

2.Музичний конкурс “Оспівані в піснях”.

3.Літературний конкурс “Пташині історії”.

4.Конкурс “Аукціон”.

5.Конкурс “Підказка”.

6.Конкурс “Сорочині новини”.

7.Конкурс “Доганялки”

8.Підведення підсумків. Визначення переможців.

 

Задіяні особи:

1.Учитель біології.

2.Два асистенти.

3.Журі у складі 3-х чоловік.

4.Учитель музики.

 

Необхідне обладнання:

1.Баян, магнітофон. 2.Ручки і чисті литки. 3.Діапроектор.

 

ХІД  ЗАХОДУ

 

УЧИТЕЛЬ: Сьогодні у нас свято «День птахів». Саме зараз повертаються наші птахи із теплих країв несучи на своїх крилах до нас весну, а з нею тепло і пробудження природи від зимового сну. До цього свята ми готувалися заздалегідь, уже вивішені шпаківні і синичники, які лише ждуть новоселів. Крім того, наші команди готувались і до конкурсної програми, де вони продемонструють свої знання про птахів, а також своє уміння співати, придумувати історії та швидко мислити. Отож зустрічаймо наші команди!

(Під звуки пісні курчатка «Надо в дорогу, надо в дорогу всем торопится. Надо узнать мне, надо узнать мне что я за птица…» із мультфільму  “ Кто такие птицы ” виходять команди)

 

1.Перший конкурс «Візитка». Кожна команда захищає свою назву оригінальним віршем чи девізом. (по черзі виходять команди ).

 

Команда «Обскубані ворони». Наш девіз:

Сірі ворони рішили біліти

Треба десь пір¢я було їм подіти

Скубались й пір¢я собі видирали

Але обскубані лиш вони стали

 

Команда «Щигликове весілля». Наш девіз:

Щиглик малий, лети-но сюди

Дам тобі зернят і трохи води

Шкоди тобі я не зроблю

Бо твої пісні я, щиглик, люблю.

 

Команда «Гусячі лапки». Наш девіз:

Гуси сірі! Всі збирайтесь

Білі теж в табун ладнайтесь.

Лапки свої не забудьте помити

Бо в гості до себе чекають вас діти.

 

Команда «Голос зозулі». Наш девіз:

Зозуля, як тільки з¢явилась в садку,

Вже завела своє рідне ку-ку

Поки всім роки вона порахує

Приємні хвилини вам подарує.

 

2.Зараз наш другий конкурс «Оспівані в піснях». Кожна команда готувала пісню про свого птаха. Тож послухаємо наших співаків.

(Команди по черзі виконують пісні: «Знов зозулі голос чути в        лісі…», «Жили у бабусі два веселих гусі…», «Захотів же щиглик з  осені женитись…», «Не смійтеся люди якось воно буде, я ворони  обскубу ще й перина буде…»)

 

3.Переходимо до третього конкурсу «Пташині історії». Від кожної команди необхідно по одному учаснику. Їм пропонується початок і закінчення пташиної історії, необхідно придумати середину цієї історії. А текст такий: « Ранок. Сонячне проміння торкнулось верхівок дерев. Відіспавшись іволга прожогом кинулась на пошук їжі. Коли вона пролітала попід кущі терену, то помітила…  … і гордий півень повернувся в курник».

 

4.Поки наші учасники пишуть історії проведемо наступний конкурс «Підказка». Запрошуємо сюди капітанів команд. Зараз на екрані, до якого команди стоятимуть спиною, ми показуватимемо слайди із зображенням різних птахів. Капітани по черзі намагатимуться  підказати своїй команді який саме птах на екрані. Враховується швидкість відгадування і кількість не вірних відповідей. (Кожній команді демонструється по 2-3 слайди)

 

5.Перед тим як розпочати наш новий конкурс послухаємо які ж історії уже написали наші майбутні письменники (зачитуються історії і передаються для оцінки журі). Зараз наше шановне журі оголосить проміжні результати яких досягли команди. (виступають члени журі). Тепер переходимо до нового конкурсу «Сорочині новини». Кожна команда готувала найцікавішу інформацію про птахів, яку вони знайшли у довідковій чи науково-популярній літературі. (Представники від команд зачитують інформацію). Думаю усім було цікаво почути надану нам інформацію, а важливість і її оригінальність оцінить журі.

 

6.Зараз проведемо конкурс «Аукціон». Для команд уривками читатиметься інформація про певний вид птахів. Чим раніше буде дана вірна відповідь тим більше балів за це нараховується. І так…

-В кінці ХІХ століття цих птахів майже винищили, так як пір¢ям з їх крил та хвоста прикрашали капелюхи тодішні модниці. (5 балів) Врятувало їх те, що цих птахів стали розводити на фермах, та й мода швидко пройшла. Птахів з ферм стали використовувати на м¢ясо для дорогих ресторанів Не так давно така ферма появилась і у нас під Києвом. (4) На ногах у них лише по 2 пальці, зате бігають швидше за коня. (3) У своєму ряду це єдиний вид на планеті. Населяє Африку, а не так давно ще жив на Аравійському півострові. (2) Це найбільший птах на планеті. (1) СТРАУС  АФРИКАНСЬКИЙ

-У цього птаха найбільша кількість пір¢їн на тілі, понад 25000, з яких 20000 – це пір¢їни розташовані на шиї. (5 балів) Цих птахів пробували одомашнити, але вони не уживаються разом з іншими птахами. Там де вони гніздуються інших птахів стає зовсім мало. (4) Їх є 6 видів, серед них одні мають біле оперення, інші чорне, а один чорно-біле. Населяють усі материки, крім Антарктиди. (3) Ці птахи є символом вірності, а також їх іменем називають дівчат з красивою ходою. (2) У нас ці птахи часто зимують на р.Південний Буг, а на деяких ставках гніздуються. Серед них є шипуни, кликуни, трубачі…(1)   ЛЕБІДЬ

-Цей птах єдиний представник свого ряду у нашій області. Прилітає до нас в кінці квітня. (5 балів) На очі він попадається нечасто, проте голос самців усім добре відомий. (4) Їх гнізда ще ніхто не знаходив, яйця, які вони відкладають, дуже важко відрізнити від яєць деяких горобиних птахів. (3) Деякі люди часто радяться з цим птахом по питанню тривалості життя. (2) Цей птах підкидає свої яйця в гнізда інших птахів. А пісня самців включає лише початок пісні півня. (1) ЗОЗУЛЯ

-У цих птахів добре розвинений кіль і мають сильний грудний м¢яз, що рухає передніми кінцівками, але літати вони не вміють. (5) Гніздуються колоніями, як на островах, так і на деяких материках. Відкладає 1-2 яйця. (4) Спосіб їх пересування на задніх кінцівках використав Чарлі Чаплін у своїх комедіях. (3) Живляться рибою. Висиджуючи пташенят можуть до 40 днів не їсти. Пташенят годують так званим «пташиним молоком». (2) Мешкають в Антарктиді і навколишніх островах. Серед них є імператорські, королівські, аделі…(1)   ПІНГВІНИ

 

7.А тепер останній наш конкурс «Доганялки». Кожна команда спробує дати якомога більше правильних відповідей на питання протягом однієї хвилини. За кожну правильну відповідь нараховується по 1 балу, тож навіть останній команді є можливість вийти переможцем. Зараз капітани виберуть теми на які будуть питання. А теми такі: живлення птахів, гніздування птахів, будова тіла птахів, пташині міграції.

 

ПТАШИНІ   МІГРАЦІЇ

 

1.Які птахи прилітають до нас з півдня першими? (шпак , жайворонок польовий, чайка).

2.Які співочі птахи прилітають до нас весною останніми?(іволга , кобилочки).

3.Який мисливський птах частину дороги на південь іде пішки?(деркач).

4.Чи всі птахи відлітають від нас в теплі краї?(Ні. Близько 60 видів осілі).

5.Коли відлітають від нас останні мартини і качки?(коли водойми замерзнуть).

6.Коли вперше стали кільцювати птахів?(в 1899 році).

7.В якій країні вперше почали кільцювати птахів?(Данія).

8.Який птах пролітає найбільшу відстань від місць гніздування до місць зимівлі?(полярний крячок , 17000км).

9.Скільки пролітає за день білий лелека під час міграції?(400км).

10.На яку найбільшу відстань без посадки зареєстровано переліт птахів і якого вони виду?(6000км. , єгипетська чапля).

11.Яких птахів відмічено найвище над землею?(гуси , 9500м).

12.Що є сигналом до відльоту  з місць гніздування  чи зимівлі для більшості птахів?(зміна тривалості світлової частини доби).

13.Як орієнтуються птахи під час міграції вночі?(по зірках).

14.В який період доби міграція горобиних птахів найінтенсивніша?(2-3год.  після сходу сонця і за 2-3год. до заходу сонця).

15.Який представник куриних є перелітним птахом? (перепілка).

 

ГНІЗДОВА   БІОЛОГІЯ  ПТАХІВ

 

1.Де гніздяться шпаки крім шпаківень? (дупла, нори в урвищах, під дахами у щілинах).

2.Чи будують наші птахи гнізда в теплих краях?(ні).

3.Який птах “штукатурить” своє гніздо трухою? (дрозди , а найбільше дрізд співочий).

4.Чи всі птахи виводять своїх пташенят раз на літо?(ні. Деякі горобині мають по 2-3 виводки , а сизі голуби інколи до 4).

5.Які наші птахи відкладають яйце просто в ямку?(деякі кулики , інколи крячки).

6.Чиї пташенята не знають своєї матері?(зозулі).

7.Як виводять пташенят смітні кури?(в інкубаторі – велика купа гниючих решток рослин в яку самка відкладає яйця , а самець час від часу їх розгрібає чи загрібає в залежності від температури).

8.Скільки яєць відкладають кулики?(2-4 найчастіше).

9.Яка сова будує гніздо?(болотяна сова).

10.Куди дівається шкарлупа з яєць з яких вилупились пташенята?(дорослі птахи відносять її подальше від гнізда).

11.Чим відрізняються гнізда сільської і міської ластівок?(у міської воно суцільне , лише з круглим отвором , а у сільської у вигляді корзинки).

12.Чому гнізда зяблика , щиглика , довгохвостої синиці непомітні у гілках?(бо вони зверху вкриті мохом чи лишайником , які ростуть на даному дереві).

13.Які пташині таємниці відкриває для нас листопад?(стають помітними їх гнізда).

14.Який птах виводить пташенят навіть взимку?(шишкар , так як годує пташенят насінням з шишок).

15.Чи дихають пташенята , поки вони в яйці?(так).

 

БУДОВА ТІЛА ПТАХІВ

 

1.Найменший птах України?(волове очко , корольок ,вівчарик).

2.У яких птахів самка більша і сильніша за самця?(сови , деякі хижі птахи).

3.Який найменший птах у світі?(колібрі-ельфа , довжина 6см. , вага 1,6г.).

4.Чому у дятлів міцний хвіст?(тому що вони опираються на нього коли довбуть дерево).

5.Який найбільший за вагою птах водиться на Україні?(дрохва , близько 18кг.).

6.Який з дятлів на Україні найбільший?(чорний дятел , жовна).

7.Що особливого в будові пташиних кісток?(вони легкі, бо порожнисті всередині).

8.У якого лісового птаха очі майже на потилиці?(слуква , або вальдшнеп).

9.Чому тіло мертвого шишкаря в теплі довго не розкладається?(він живиться насінням хвойних дерев , тому тіло просочене хвойною смолою).

10.У якого птаха тільки по два пальці на ногах?(африканський страус).

11.Який птах формою оперення хвоста нагадує старовинний музичний інструмент?(птах-лірохвіст з Австралії).

12.Який найвищий птах на Україні?(сірий журавель , 1,2м).

13.У яких птахів в Україні найбільший розмах крил?(чорний гриф до 2,8м. , білоголовий сип , орлан білохвіст , беркут до 2,5м.).

14.У яких птахів у світі найбільший розмах крил?(мандрівний альбатрос , кондор до 3,5-4м.).

15.Найвищий птах , який існував за часів середньовіччя на острові Мадагаскар?(епіорніс , в 5м.).

 

ЖИВЛЕННЯ   ПТАХІВ

 

1.Який горобиний птах шукаючи корм може пірнати під воду?(оляпка).

2.Які співочі птахи – хижаки ?(сорокопуди).

3.Який птах  годує своїх пташенят рибою  і мостить з риб¢ячих кісток гніздо?(рибалочка).

4.Як ластівки і стрижі п¢ють воду?(на льоту).

5.Які птахи завдають шкоди бджільництву?(бджолоїдка).

6.Чому в ясну погоду ластівки літають високо , а у похмуру , дощову низько над землею?(бо саме там в цей час найбільше комашок).

7.Чи запасають птахи корм на зиму?(лише деякі. Сойка , ховає у різні щілини жолуді , горішки. Теж саме з горішками і зернятами робить повзик , але вони не завжди їх потім знаходять).

8.Чим живляться колібрі – ельфа?(нектаром квітів).

9.Як обходяться без прісної води морські птахи?(вони п¢ють морську воду , а своєрідним фільтром є пара сольових залоз).

10.Які птахи можуть їсти колорадських жуків?(сірі куріпки , фазани , цесарки , починають їсти шпаки).

11.Який хижий птах живиться тільки рибою?(скопа).

12.На якій відстані сокіл кібчик може побачити бабку (стрекозу)?(800м.).

13.За що дехто з садівників не любить шпаків?(вони завдають шкоди поїдають ранні черешні , виноград).

14.Якого птаха і чому називають “санітаром   лісу”?(Дятла. Знищує короїдів та інших шкідників лісу винищуючи їх у сухій деревині).

15.Скільки приблизно сіра сова знищує мишовидних гризунів протягом року?(1000).

 

Ну що ж. Усі конкурси завершено, лишилось підбити підсумки і визначити переможців. Надамо слово нашому журі… (Оголошуються результати. Вручаються грамоти та призи переможцям.)

 

 

 

 

Залишити відповідь