МЕТА : на конкретних прикладах виробили в учнів негативне ставлення до паління, як шкідливої звички; виховувати почуття бережливого ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих.
ХІД ВИХОВНОГО ЗАХОДУ
- Повідомлення складу тютюнового диму.
- Розповідь про шкідливий вплив тютюнового диму на організм людини.
- Обговорення причин втягування до паління, ознайомлення з основними способами боротьби з тютюнопалінням та проведення антинікотинової пропаганди.
До складу тютюнового диму входять 4200 речовин, багато з яких є канцерогенними. Дим, що виділяється під час горіння тютюну, складається з двох фаз : газової і твердої. У газовій фазі перебувають 90 % речовин, що входять до складу тютюнового диму. Серед них найбільш токсичним є чадний газ.
На уроках біології під час вивчення кровоносної системи ви знайомились з тим, що СО легко зв’язується з гемоглобіном еритроцитів, створюючи карбокси – гемоглобін, тому гемоглобін втрачає здатність транспортувати кисень в органи і тканини організму, що призводить до гіпоксії (кисневе голодування).
У людей, які багато і довго палять, через постійну нестачу кисню в організмі може виникнути важке захворювання. Так звуження периферичних кровоносних судин нижніх кінцівок може закінчитися їх ампутацією.
Крім СО, в тютюновому димі містяться інші речовини, які діють на гемоглобін еритроцитів : нітрати, нітробензол, денітробензол. Вони блокують гемоглобін іншим способом : виникає загальна слабкість, запаморочення, головний біль.
Нікотин – головний компонент тютюнового диму. Він володіє наркотичною властивістю і є сильною нервовопаралітичною отрутою.
Ця речовина являє собою світло – жовту рідину з неприємним запахом і пекучо – гірким смаком. На повітрі окислюється, набуває коричневого забарвлення, добре розчиняється у воді, ефірі, хлороформі, спирті. Тому куріння з з одночасним вживанням алкоголю посилює шкідливу дію кожного з них на організм.
Для людини смертельна доза нікотину – 100 – 125 мг. В одній сигареті міститься 1,0 – 2,5 мг. Нікотин легко проникає в організм через легені, а також шкіру, через шлунок із їжею. Він усмоктується в кров, а далі його складові переробляються і знешкоджуються в печінці, легенях, нирках. Нікотин і продукти його перетворення виділяються із сечею з організму через 10-15 годин.
Нікотин чинить паралітичну дію на дихальні м’язи, паралізуючи рухову здатність війок епітелію дихальних шляхів. Так в м. Ніцці (Франція) на змаганнях влаштованому курцями, переможець викуривши 60 цигарок помер. Нікотин знижує рівень гормонів, які виробляються підшлунковою залозою, що може призвести до базедової хвороби.
Шкідливий вплив на організм нікотину посилюється наявністю в сигаретах смол, які містять канцерогенні речовини. Найбільша кількість канцерогенних, речовин знаходиться у твердій фазі тютюнового диму.
У знешкодженні шкідливих речовин тютюнового диму беруть участь печінка, нирки, легені, селезінка, кишечник, підшлункова залоза.
Ароматичні аміни, наявність в тютюновому димі, володіють канцерогенною властивістю і можуть викликати порушення кодуДНК.
Граничнодопустима концентрація стиролу в тютюновому димі перевищує норму в 1037 разів, пропіонітрилу – у 412 разів. Узагалі, тютюновий дим можна порівняти з вихлопними газами автомобіля. Так гази нікому й на думку не спаде вдихати, та ще й із задоволенням.
Щоб знизити шкоду, яка завдається організму курця, сигарети набивають тютюном, що містить мало нікотину, забезпечують фільтрами, які затримують смоли. Але чи допомагають ці заходи насправді ? Недавні дослідження показали, що шкода, якої зазнає організм курця від сполук азоту, може виявитися не меншою від негативного впливу смолянистих речовин: нітроген діоксид слугує джерелом вільних радикалів, які теж володіють канцерогенними властивостями.
Методом електронного парамагнітного резонансу було виявлено, що вільні радикали утримуються в газах, які утворюються під час куріння, але не містять частинок диму. Під час викурювання однієї сигарети їх утворюється надзвичайно багато – до 10-16 штук. Оскільки ці частинки, які виникають у результаті порівняно повільної взаємодії нітроген діоксиду з легкими продуктами піролізу рослинних речовин, дуже шкідливі, то дим одного затягування продовжує слугувати джерелом вільних радикалів протягом 5 хвилин і довше.
Це означає, що будь – які сигарети (виготовлені з будь – якого тютюну і оснащені будь
– яким фільтром) небезпечні для здоров’я. Шкідливим є навіть сигаретний дим, що стоїть у
кімнаті.
Французькі лікарі намагаються впливати на жінок – курців через їх “вразливе місце” -зовнішність. Ті, хто курить, мають “нікотинове обличчя” – суху шкіру, специфічні зморшки, на верхній губі й біля очей, оскільки мружаться від їх диму.
Багато фірм уже зрозуміли, що курці обходяться їм надто дорого, і почали боротися з ними методом “батога і пряника”. На підприємствах забороняють курити, порушників штрафують, звільняють. Курців не беруть на роботу. Тих робітників, які не курять, заохочують преміями, зменшують відрахування із зарплати на соціальне страхування. Щедро фінансуються антинікотинова пропаганда.
З курцями бореться громадськість, яка зрозуміла, що таке “пасивне куріння”. Людина, яка не курить, перебуваючи в одній кімнаті з курцем, вдихає до 80% вмісту тютюнового диму. Діти курців удвічі частіше хворіють на легеневі захворювання, їхні дружини піддаються вдвічі більшій небезпеці померти від раку.
Почався справжній хрестовий похід проти “димопоклонників”. У деяких країнах стали проводити загальнонаціональні дні боротьби з курінням, з’являються цілі села, де тютюн піддають анафемі.
Навколишнє середовище – це не тільки ліси і поля. Воно починається з чистого повітря в кімнаті, де ми живемо і працюємо. Медицина сьогодні дуже багато знає про страшну шкоду тютюну. Вона володіє і антинікотиновими ліками, рефлексотерапією, електростимуляцією. Ці заходи досить ефективні для 70% курців. Необхідно створити широку мережу кабінетів, куди будь
– який курець може звернутися по допомогу.