Мета: познайомити зі значенням та історією походження слів, запозичених у різні часи з різних мов, сприяти розвитку допитливості, пізнавальних інтересів, самоосвітніх умінь та навичок, формуванню культури мовлення.
Наочне оформлення
-
Плакати: “Таємниці та пригоди слова”, “Перш за все слід пізнати істину стосовно будь-якої речі, про яку говориш чи пишеш” (Платон).
-
Виставка літератури.
-
Табло (2 шт.).
Музичне оформлення: запис швидкої веселої інструментальної музики.
Технічні засоби
-
Мікрофони.
-
Музичний центр чи комп’ютер.
-
Диски із записами музики (за потреби)
Література
-
Коваль А.П. Пригоди слова: Науково-популярне видання. – К.: Радянська школа, 1985. – 213с.
-
Коваль А.П. Слово про слово. – К.: Радянська школа, 1986. – 384с.
-
Сагач Г.М. Золотослів: Навчальний посібник. – К.: Райдуга, 1993. – 543с.
Вступ
В.Г.Белінський говорив: “Кожен народ володіє певною кількістю слів, термінів, навіть зворотів, яких немає і не може бути в жодного іншого народу. А оскільки всі народи є членами однієї великої родини – людства…, то й необхідний між народами обмін поняттями, а значить і словами”.
Для чого потрібно знати значення й походження різних слів, насамперед “непрозорих”, тобто незрозумілих? Для того, щоб вони стали активними складниками нашого словника, збагачували його, були для нас прозорими скельцями, через які було б видно батьківщину слова, його родину та історію.
Сьогодні ми з вами частково дізнаємося про походження й мандри назв предметів з різних кінців світу до нас в Україну, про ті – часом дивовижні перетворення, зміни, яких зазнали слова, подорожуючи у просторі й часі. Знання слова та його походження дає нам змогу вживати його правильно як у прямому, так і в переносному, образному, метафоричному значенні. Окрім того, через ці слова ми знайомимося, нехай побіжно й фрагментарно, з мовами, звичаями, культурою інших народів світу.
Сподіваємося, що участь у грі спонукатиме вас до роздумів про значення та історію походження тих чи інших слів, своїх імен та прізвищ, сприятиме збагаченню вашого словникового запасу, формуванню допитливості та культури мовлення.
Правила гри
-
У кожному з трьох турів розігрується по 5 запитань.
-
Кожне запитання зачитується один раз для всіх команд одночасно.
-
На обдумування відповіді відводиться час до 30 секунд.
-
Команді пропонується добре обміркувати відповідь на пропоноване запитання, бо вона має право давати тільки одну відповідь.
Умови гри
-
Кожне запитання розігрується в один бал.
-
Якщо жодна з команд правильної відповіді не запропонувала, то наступне запитання розігрується в два бали і т.д.
-
Якщо команда готова відповідати, то її капітан після слова ведучого “час” піднімає сигнальну картку.
-
Команда втрачає право пропонувати свою відповідь, якщо її члени порушили правила гри.
-
Перемагає команда, яка за результатами гри матиме більшу кількість балів.
-
Рахунок гри висвітлюватиметься на табло.
Основна частина
Орієнтовний зміст запитань
І тур
-
Як ви гадаєте, який зв’язок існує між словом “монета” та дружиною головного римського бога Юпітера – богинею Юноною? (Монета – одне з імен богині; у центрі Риму височів храм Юнони-Монети – порадниці)
-
Це слово в давнину означало грошову одиницю, а зараз воно стало означати “здібності”, “обдарування”. (Талант)
-
У Франції є місто Пломб’єр. Саме у цьому місті почали виготовляти продукт, який ви маєте назвати. (Морозиво “Пломбір”)
-
Крепдешин – це слово запозичене з французької мови. Спробуйте назвати його буквальний переклад українською мовою? (Креп – де – шин: тканина з Китаю)
-
Переважна більшість вин одержувала свою назву за місцевістю, де вирощували виноград, з якого вони виготовлялись. А який напій називають так, як і португальський острів: виноградники були там ще у ХV столітті? (Вино “Мадера”, острів Мадера)
ІІ тур
-
Назва якої одиниці бойової техніки із тимчасової перетворилася у постійну? (Танк – у роки першої світової війни закриту брезентом нову бойову техніку з метою конспірації називали танками – ємністю для рідини)
-
Спробуйте назвати вид паперу, який був названий на честь власника англійської паперової фабрики. (Ватман)
-
У цьому фасоні верхнього одягу рукав становить єдине ціле з плечем. Його винахідником був англійський генерал. Назвіть його прізвище. (Реглан)
-
Дане слово походить з Пікардії, де (приблизно у 1600 році) студенти малювали дошкульно-в’їдливі картинки-загадки на сюжети міських новин. Здогадайтеся й назвіть це слово. (Ребус)
-
Цими грішми в Італії платили найманим воїнам. А як стали називати тих, хто отримував ці гроші? (Сольдо – гроші, а найманих воїнів стали називати солдатами)
ІІІ тур
-
Бойові колісниці, бойові слони, кіннота, піхота – дії цих чотирьох родів військ Індії відтворилися у грі. В якій? (У шахах)
-
Цей вид спорту не так давно з’явився в Росії. Його російська назва утворена із скорочення виразу, який складається з трьох слів. (Самбо – “самооборона без оружия”)
-
Цим тваринам вираз “не розумію” дав теперішню назву. (Коли англійці, вказуючи на невідомих їм досі тварин, запитали англійською мовою у місцевих жителів Австралії про їх назву, ті відповіли своєю мовою: “кенгуру”, що означало “не розумію”. А за тваринами закріпилася ця назва – кенгуру)
-
Римські претенденти на високу державну посаду одягалися в сніжно-білу тогу, яка мала підкреслити і високі чесноти, й порядність, показувала, що вони гідні довір’я. Яке слово в зв’язку з цим виникло й досі збереглося в нашій мові? (Кандидат – що в перекладі означає “сліпучо-білий”)
-
Вона названа так за прізвищем англійського генерала, який ввів новий вид снаряда, зарядженого картеччю. (Шрапнель)
Додаткові запитання
-
До нас це слово ще порівняно недавно перейшло з німецької мови й означає “те, на чому ріжуть м’ясо”. Назвіть його. (Тарілка)
-
Цим словом латино-грецького походження професор Б.П.Токін назвав відкриті ним летючі захисні речовини рослин. (Фітонциди: фітон (гр.) – рослина, цідо (лат.) – вбиваю)
-
Це один із тих видів одягу, які час від часу стають модними. Його назва походить від прізвища шотландського хіміка, який винайшов спосіб виробництва водонепроникної тканини з додаванням гуми. Про який вид одягу йде мова, якщо спочатку так звався не вид плаща, а тканина, з якої його шили? (Макінтош – Чарлз Макінтош: 1766-1843)
-
У греків була міра довжини, що дорівнювала 600 грецьким футам (125 кроків). Саме таку довжину мала площа в давній Олімпії, на якій проводилися змагання з бігу. Як називається ця міра довжини, що збереглася у назві споруди для спортивних змагань? (Стадіон)
-
Це слово прийшло до нас із французької мови. Його буквальний переклад звучить як “шкіряний мішок для грошей”, “мішок скарбника”. Назвіть його. (Бюджет)