Відкритий урок
5 клас мова
Тема. Визначення префікса у словах
Мета:
навчальна: закріплювати знання учнів про префікс, як частину слова за допомогою якої утворюються нові слова
корекційно – розвивальна: коригувати вміння учнів визначати префікси у словах, розвивати увагу, мислення, пам’ять
виховна: виховувати любов до рідної природи, землі.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, словникові слова, матеріали каліграфічних хвилинок,дидактичний матеріал, диференційовані картки.
Форми роботи : фронтальна, індивідуальна, в групах
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Нервово психічна підготовка.
– Послухайте вірш і скажіть, яку пору року описано у ньому?
Відлітають у вир журавлі,
і пісні співають сумні,
може в весну вернуться вони,
Дорогі мої журавлі.
– Давайте спробуємо показати як же летять журавлі? (Корекція дрібної моторики)
– Летять вони високо – високо в небі і подивляються на землю (корекція зору)
– А яких перелітних птахів ви ще знаєте? (ластівка, шпаки, зозулі)
– А яких зимуючих? (ворони, горобці)
- Актуалізація опорних знань
Летять – відлітають
-Що спільного в цих словах?
-Корінь.
– Що називається коренем?
-Що відмінного в цих словах?
– префікс від-.
III. Презентація теми і мети уроку.
– Тож і тема сьогоднішнього нашого уроку «Визначення префікса у словах».
- Робота над темою уроку.
- Запис теми уроку в зошити
- Каліграфічна хвилинка з елементами розвиваючого навчання.
Відлітають у вир журавлі, і пісні співають сумні.
– До слова сумні підібрати антонім веселі
– До слова сумні підібрати синоніми журливі, невеселі ,
– смутні, засмучені, невеселі, нерадісні, (спів) журні, плакучі,
3.Словникова робота.
Вирій – теплі, південні краї, куди відлітають на зиму перелітні птахи.
- Фронтальна робота. Робота біля дошки.
– Нові слова поповнюють наш словниковий запас. Щоб наша мова була барвистою ми використовуємо синоніми і антоніми ( діти згадують визначення синонімів і антонімів. Спробуємо утворити антоніми за допомогою префіксів.
Влетів – вилетів
Відлетів – прилетів
Насипати – відсипати
Прибігти – відбігти
Внести – винести
Вилити – влити
Завезти – відвезти
Хмарний – безхмарний
Сніжний – безсніжний
Шумний – безшумний
Якого значення надає префікс без цим словам?
-Протилежного.
- Словниковий диктант.
– Записати слова, виділити префікси.
Розсипав, змити, розтерти, згорнути, розписка.
- Робота з підручником
– Коментоване письмо
С. 100 завдання № 256
– Усно за допомогою префікса об і слова літав утворити нове слово — облітав
– То для чого служать префікси?
– Для утворення нових слів.
- Фізкультхвилинка.
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
— Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
— Краще рідної немає!
А хто є автором цього вірша?
П. Воронько.
Яку заменну дату святкуємо в грудні ?
100 років з Дня народження П. Воронька.
Індивідуальна робота.
- Робота з диференційованими картками.
Високий рівень
Від слів хід, біг, ніс, за допомогою префіксів при-, за-, до-, під-, об-, по-, утворіть нові слова за зразком, виділіть префікс.
Достатній рівень
До поданих групами слів допишіть префікси без -, роз-, від-.
Водний, сонячний, шумний. Водний – безводний
Питати, танути, шукати. Питати – розпитати
Ділити, звучати, тягти ділити – відділити.
Середній рівень
Списати , визначити префікси.
Допис, надпис, підпис.
Підрости, ріст,вирости.
- Вибірковий диктант.
Виписати слова з префіксами, визначити їх.
Навколо села розкинулися безмежні поля. Вузенька лісова стежка почала розходитися вбоки. Ясніше засиніло над головоюбезхмарне небо. Сильний вітер налетів і розгойдував дерева.
- Підсумок уроку
Гра « Хто швидше?»
Для кожної команди написаний корінь слова.
Завдання : якомога більше утворити слів з різними префіксами.
Біг, ніс.
Префікси: при-, ви-, під-, по-, від-, пере-, в-.
– Яку частину слова вивчали на уроці?
– Що таке префікс?
– – Як позначається префікс?
– Для чого служить префікс?
VII. Вербальне і бальне оцінювання.
VIII. Д/з с. 100, завдання 255
- Хвилинка релаксації.