Визначення префікса у словах

Тра 14, 2015

Відкритий урок

5 клас мова

DSCN1409

Тема. Визначення префікса у словах

Мета: 

навчальна: закріплювати знання учнів про префікс, як частину слова за допомогою якої утворюються нові слова

корекційно – розвивальна: коригувати вміння учнів визначати префікси у словах, розвивати увагу, мислення, пам’ять

виховна: виховувати любов до рідної природи, землі.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, словникові слова, матеріали каліграфічних хвилинок,дидактичний матеріал, диференційовані картки.

Форми роботи : фронтальна, індивідуальна, в групах

Хід уроку

І. Організаційний момент

  1. Нервово психічна підготовка.

– Послухайте вірш і скажіть, яку пору року описано у ньому?

Відлітають у вир журавлі,

і пісні співають сумні,

може в весну вернуться вони,

Дорогі мої  журавлі.

–         Давайте спробуємо показати як же летять журавлі? (Корекція дрібної моторики)

–         Летять вони високо – високо в небі і подивляються на землю (корекція зору)

–         А яких перелітних птахів ви ще знаєте? (ластівка, шпаки, зозулі)

–           А яких зимуючих?     (ворони, горобці)

  1. Актуалізація опорних знань

Летять – відлітають

-Що спільного в цих словах?

-Корінь.

– Що називається коренем?

-Що відмінного в цих словах?

– префікс від-.

III. Презентація теми і мети уроку.

– Тож і тема сьогоднішнього нашого уроку  «Визначення префікса у словах».

  1. Робота над темою уроку.
  2. Запис теми уроку в зошити
  3. Каліграфічна хвилинка з елементами розвиваючого навчання.

Відлітають у вир журавлі, і пісні співають сумні.

–         До слова сумні підібрати антонім веселі

–         До слова сумні підібрати синоніми журливі, невеселі ,

–         смутні, засмучені, невеселі, нерадісні, (спів) журні, плакучі,

3.Словникова робота.

Вирій – теплі, південні краї, куди відлітають на зиму перелітні птахи.

 

  1. Фронтальна робота. Робота біля дошки.

– Нові слова поповнюють наш словниковий запас. Щоб наша мова була барвистою ми використовуємо синоніми і антоніми ( діти згадують визначення синонімів і антонімів. Спробуємо утворити антоніми за допомогою префіксів.

Влетів – вилетів

Відлетів – прилетів

Насипати – відсипати

Прибігти – відбігти

Внести – винести

Вилити – влити

Завезти – відвезти

Хмарний – безхмарний

Сніжний – безсніжний

Шумний  – безшумний

Якого значення надає префікс без цим словам?

-Протилежного.

  1. Словниковий диктант.

– Записати слова, виділити префікси.

Розсипав, змити, розтерти, згорнути, розписка.

  1. Робота з підручником

– Коментоване письмо

С.   100   завдання № 256

– Усно за допомогою префікса об і слова літав утворити нове слово  — облітав

– То для чого служать префікси?

– Для утворення нових слів.

  1. Фізкультхвилинка.

Облітав журавель

Сто морів, сто земель,

Облітав, обходив,

Крила, ноги натрудив.

Ми спитали журавля:

— Де найкращая земля?

Журавель відповідає:

— Краще рідної немає!

А хто є автором цього вірша?

П. Воронько.

Яку заменну дату святкуємо в грудні ?

100 років з Дня народження П. Воронька.

Індивідуальна робота.

 

  1. Робота з диференційованими картками.

Високий рівень

Від слів хід, біг, ніс,  за допомогою префіксів при-, за-, до-, під-, об-, по-,  утворіть нові слова за зразком, виділіть префікс.

Достатній рівень

До поданих групами слів допишіть префікси без -, роз-, від-.

Водний, сонячний, шумний.    Водний – безводний

Питати, танути, шукати.   Питати – розпитати

Ділити, звучати, тягти  ділити – відділити.

Середній рівень

Списати , визначити префікси.

Допис, надпис, підпис.

Підрости, ріст,вирости.

  1. Вибірковий диктант.

Виписати слова з префіксами, визначити їх.

Навколо села розкинулися безмежні поля. Вузенька лісова стежка почала розходитися вбоки. Ясніше засиніло над головоюбезхмарне небо. Сильний вітер налетів і розгойдував дерева.

 

  1. Підсумок уроку

Гра « Хто швидше?»

Для кожної команди написаний корінь слова.

Завдання : якомога більше утворити слів з різними префіксами.

Біг, ніс.

Префікси: при-, ви-, під-, по-, від-, пере-, в-.

–         Яку частину слова вивчали на уроці?

–         Що таке префікс?

–         – Як позначається префікс?

–         Для чого служить префікс?

VII. Вербальне і бальне оцінювання.

VIII. Д/з с. 100, завдання 255

  1. Хвилинка релаксації.

Залишити відповідь