Мета: Виховувати почуття справжньої дружби, колективізму, чесності, щирості у відносинах, відповідальності перед другом, уміння допомогти у важку хвилину.
Обладнання: Мікрофон, сигнальні картки, плакат із зображенням дерева, паперові яблука, частини прислів’їв.
Хід заходу
- 
Пісня про друзів. 
- 
Вірші про дружбу 
- 
Якщо друг у тебе є, 4) Якщо друг у тебе є, 
Життя радісним стає. Люби його над усе.
Разом можна все зробити, Ти не зрадь його ніколи,
Тож без друга не прожити. Помагай йому в усьому.
- 
Дружать хлопчики й дівчатка, 5) Якщо дружить увесь клас, 
В лісі дружать всі звірятка. Успіх буде повсякчас,
Пташенята у гнізді, Вам усе легко дається,
Дружать риби у воді. Весело усім живеться.
- 
І дорослі дружать, й діти 
Як нам цьому не радіти?
Де в сім̕ї любов і ласка,
Там панує мир і щастя.
Вступна бесіда.
- 
Що дорожче за золото, сильніше від бурі, міцніше за сталь? (Дружба) 
- 
Сьогодні виховну годину присвячуємо дружбі: ознайомимось з вимогами до товаришування, спільної гри,праці, навчання; дізнаємось, що означає «бути справжнім другом» 
Метод мікрофон.
- 
Кого можна назвати справжнім другом? 
Створення асоціативного куща
- 
Які асоціації викликає слово «дружба»? 
Терпіння, ввічливість, сміливість, доброта, чесність.
Вправи на тренування доброзичливості
- 
Згадайте і розкажіть про хороші, добрі якості своїх друзів. 
- 
Про що згадувати приємніше? Про те, як ви допомогли комусь, чи про те, як образили? 
- 
Як треба ставитись до друзів? 
- 
Але доброзичливе, шанобливе ставлення до своїх товаришів ще не означає, що потрібно погоджуватись зі всім, що пропонують товариші, адже вони також можуть помилятись. І якщо ви можете зупинити свого товариша у його помилці, обов’язково намагайтесь переконати його. 
Наприклад, хлопчик Юрко пропонує своєму другу Олегу купити сигарети і спробувати їх використати.
- 
Що ви порадите Олегу? 
Опрацювання вірша М. Пригари «Тайна»
А у мене новина:
В мене тайна є одна!
А яка у мене тайна,
Я нікому не скажу.
От лиш Галочці, звичайно,-
Я із Галею дружу.
Я скажу лиш наодинці.
Не скажу про це Маринці,
Бо Маринка наша все,
Мов сорока, рознесе.
Тільки я скажу потому:
«Не скажи, гляди нікому.
А розкажеш хоч комусь,
Я з тобою роздружусь». –
Раптом ранку біля ганку
Зустрічаю я Тетянку.
Щось не терпиться мені?
Чи сказати, їй, чи ні?
Тільки що це? Вір не вір,
Знає тайну цілий двір
Як це сталось? Ціле диво!
От яка я нещаслива.
- 
Чи можна товаришувати з дівчинкою, героїнею вірша? 
- 
Якого правила товаришування не дотримувалась дівчинка? 
(не вміла зберігати таємницю)
Інсценізація вірша «Справжні подруги»
- 
Зараз ми станемо свідками розмови доньки і матері. Судіть самі, чи правильно розуміють дівчатка Люда і Рита, що таке дружба. 
- 
Як дівчатка розуміють дружбу? 
- 
Чи зовнішній вигляд має значення для дружби? 
Ведучий: П’ятикласниця Людмила
Вранці мама заявила:
Люда: Все, до школи я не йду!
Я не стерплю цю біду.
Щастя скінчено моє,
Адже в Рити джинси є!
І тепер зі мною Рита
Відмовляється дружити.
Ведучий: Здивувалась мама дуже:
Мама: Ви ж були найкращі друзі!
Люда: Так, але сказала Рита,
Поки буду я ходити
Не у джинсах, а в спідниці,-
Їй не хочеться дивиться,
Бо вона вважає: жінці
Для краси потрібні джинси.
Мамо, дружбу виручай:
Джинси і мені придбай.
Ведучий: Мама спершу подивилась
На похнюплену Людмилу,
Потім мовила:
Мама: Діла –а – а !
Справжні подруги…
Й пішла.
Самоаналіз «Чи можна мене назвати справжнім другом?»
- 
Зараз я прочитаю твердження, якщо ви згодні з ним, покажіть зелену картку, якщо ні – червону. 
- 
Справжній друг – це той, хто ніколи не обманює свого друга. 
- 
Справжній друг – це той, хто нікому не розповість про секрети свого друга. 
- 
Справжній друг радіє, коли товариш отримав двійку. 
- 
Справжній друг – завжди намагається захистити від образ. 
- 
Справжній друг насміхається, коли в його товариша невдача. 
- 
Справжній друг – це той, хто не шкодує для друга нічого, що має. 
Робота в групах.
Групування дітей.
Творча робота.
- 
Послухайте розповідь Катрусі і допоможіть дівчинці знайти подругу. 
Свої поради запишіть на аркуш паперу.
«Мені не щастить на подруг. Спочатку я дружила з Ніною. Вона хороша дівчина, але трішки лінькувата. Їй би на дивані весь день лежати і дивитися телевізор. Мені було нецікаво з нею. Ми не сварились, а просто роздружились.
Я почала дружити з Оксаною. Я їй дещо розповіла про Ніну. Ніякого чесного слова з неї не брала, щоб мовчала, що це таємниця. А язиката Оксана роздзвонила по всій школі. Тепер я з Оксаною не розмовляю, хоча вона до мене підлизується.
З Ларисою у мене теж дружба не клеїться. Вона мені щось торочить, я її слухаю. Коли ж я хочу щось розповісти, Ларисі слухати ніколи.
Мені дуже хочеться мати справжню подругу. Але з ким дружити? Оксана – донощиця і ненажера, Лариса – хвалькувата, а Ніна тільки ляльками грається. Ой, я зовсім розгубилася, не знаю, як бути далі?»
Робота над прислів’ями.
На столі – частини прислів’їв. Потрібно з’єднати частини, щоб вийшли прислів’я про дружбу.
І група.
Вірний друг – найбільший скарб.
Дружба мов дзеркало: розіб’єш – не склеїш.
З ким поведешся, того й наберешся.
ІІ група.
Згода будує, а незгода руйнує.
Один за всіх – всі за одного.
Як будемо у дружбі жити – нас нікому не зломити.
ІІІ група.
Один розум добре, а два ще краще.
Дружба – найкраще багатство.
Людина без друзів, як дерево без коріння.
Закріплення і узагальнення матеріалу.
Гра «Так чи ні»
- 
Послухайте твердження: якщо згодні – кажіть «так», якщо не згодні – кажіть «ні». 
- 
Коли хтось говорить – слухай. 
- 
Іронічно посміхайся, коли товариш відповідає неправильно. 
- 
Перебивай того, хто говорить,і викрикуй свою відповідь, щоб учитель тебе похвалив. 
- 
Кожний говорить по черзі, а не всі разом. 
- 
Якщо однокласник одержав два бали, про це необхідно розказати сусідам. 
- 
Якщо хочеш висловитися, підніми руку. 
- 
Не заздри тим, хто добре вчиться. 
- 
Ображайся, коли вчитель викликав до дошки не тебе. 
- 
Не смійся, коли хтось говорить не правильно. 
- 
Критикуй свого друга в присутності всього класу. 
- 
Розкажи вчителю, що сусід по парті списує з чужого зошита. 
Підсумки
- 
Яків якості повинен мати справжній друг? 
- 
Напишіть на яблучках, по черзі прикріпіть на дерево. 
Добре, коли у людини є надійний друг, але пам’ятайте, якщо ви хочете мати надійного, доброго, щирого, чесного друга, то і самі повинні бути такими.
Пам’ятайте: з гарним товаришем легше у біді, веселіше в радощах. Будьте завжди ввічливими з товаришем, допомагайте йому, виручайте, коли це потрібно.
Пісня друзів.