Здрастуй, рідна школо

Гру 7, 2014

Мета: формувати понятійний апарат учнів, їх історичний, народний, географічний, культурний кругозір; розвивати комунікативну, громадянську, мовну компетентність; виховувати любов до школи, свідоме ставлення до навчання, повагу до інших народів світу, пропагувати ідеї миру і співдружності.

Обладнання: прапори країн; карта світу; стенд, присвячений організації ЮНЕСКО; стенди із символікою школи (гімн, герб, прапор), з історією виникнення, розвитку й досягнень школи; на партах література — книги, журнали країн світу, магнітофон, музичні записи; різні сувеніри, на яких написано «Хай буде людству мир у всьому світі»; розсипане лото з темою уроку. Клас поділений на групи, парти виставлені окремо для кожної групи.

Хід уроку

І. Організація класу

Звучить святкова музика, яка поступово приглушується («Україно, Україно…» Тараса Петриненка).

Перший учень.

Минули вільні днини,

Настав науки час,

І знову дзвоник рідний

До школи кличе нас.

Другий учень.

Кидаймо всю забаву —

І з Богом в добру путь.

До школи поспішаймо,

Де нас науки ждуть!

Третій учень.

Хоч легко й безтурботно

Минають дні у грі.

Та треба нам учитись

Збирати скарб в умі.

Учитель. Добрий день, друзі! Ось і наступив день зустрічі зі школою. Сподіваюсь, усі ви залюбки поспішали зранку до шкільного порога.

Сьогодні в нас особливий день, який називається Днем Знань, і відзначати його ми будемо в Будинку Знань.

1. Учитель, лікар, науковець,

банкір, письменник і шахтар —

всі називають головною

одну професію: …!

(Школяр)

2. Завжди мовчить, а розуму навчить.

(Книжка)

3. Дзвенить шкільний дзвінок

Він нас кличе на …

(Урок)

4. Тоненьке, кругленьке, серце гладеньке.

Хто на його слід погляне, думку його взнає.

(Олівець)

5. Маленька, менша від мачини,

ні з ким не стану на борню.

А при читанні, коли треба,

й людини мову зупиню.

(Крапка)

Групове завдання

Діти, вам треба з лото, що знаходиться у вас на партах, скласти тему уроку. Група учнів, яка швидше справилася із завданням, прикріпляє тему уроку на дошці.

Учень.

Школа, — вчителька сказала, —

Це не просто класи, зали —

Треба знати це усім.

В школі всіх наук джерела

Дбало зібрані людьми.

За віки міста і села

Школа вивела з пітьми.

ІІ. Основна частина

Вступна бесіда

Учитель. Отже, девізом уроку є: «Без школи не станеш у житті ніколи тим, ким з дитинства мрієш бути ти!».

У тлумачному словничку школярика записано: «Школа — це навчальний заклад, який здійснює загальну освіту і виховання дітей», а в перекладі з латинської та грецької мов слово «школа» означає дозвілля, відпочинок від праці. Коли і де виникли перші школи? Перші школи виникли в країнах Древнього Сходу — у Єгипті, Ассірії, Вавилоні за багато тисячоліть до нашої ери. Навчалися в цих школах хлопчики і навчали їх воїнській справі. Перша школа підвищеного типу в Україні з’явилася в 988 році при дворі князя Володимира Великого. У школі навчалося 300 хлопчиків, які були ізольовані від сімейного виховання. Утримувалася школа на кошти князя. Учні вивчали граматику, риторику, діалектику, арифметику, музику, геометрію, астрономію. Випускники школи поповнювали вищі ешелони державної та церковної влади.

Ярослав Мудрий (1037 р.) продовжив починання князя Володимира. Він заснував школу вищого типу, заснував бібліотеку. Почали з’являтися перші книги, написані слов’янською мовою. «Велика ж бо користь людині від навчання книжного» — читаємо ми в «Повісті минулих літ».

Учитель. А як ви думаєте, з якою метою створювалися школи? (Відповіді учнів.)

З того часу минули віки. Школи розвивалися і вдосконалювалися. Багато вчених-педагогів працювало над поліпшенням навчання у школі. І сьогодні ми маємо чудову школу з просторими світлими класами, з високопрофесійними вчителями. Але сьогодні на уроці ми будемо говорити не тільки про нашу школу, а й про школи інших країн, адже Україна — європейська держава, яка інтегрується в загальноєвропейський освітній простір. Тому сьогодні в нас на уроці присутні гості — це школярі з країн світу. Надамо їм слово. (Усі учні, які представляють країни, одягнуті у шкільну форму, через плече стрічка з назвою країни, у руках прапор країни.)

Перший учень. Я завітав до вас з ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ. У моїй країні державна мова — англійська. У початкових класах вивчають: англійську мову, математику, природничі науки, історію, географію, інформаційні технології, мистецтво, музику, фізичну підготовку, релігію. Навчання в школі розпочинається у вересні і закінчується в червні. До школи йдуть з п’яти років і навчаються одинадцять років.

Другий учень. Моя Батьківщина — ФРАНЦІЯ. Державна мова — французька. У початковій школі вивчають: французьку мову, історію, географію, громадянське виховання, математику, природознавство, технологію, фізичну та спортивну підготовку, художнє виховання. У школу ми йдемо в шість років і в початковій школі навчаємося п’ять років. Навчання в школі розпочинається у вересні і закінчується в кінці червня. Навчаємося ми весь день з великою перервою (2–3 год.) у середині дня. Відпочиваємо ми в середу та неділю, а в суботу навчаємося в школі тільки зранку.

Третій учень. Я приїхав з НІМЕЧЧИНИ. Державна мова — німецька. У початковій школі вивчають: німецьку мову, читання, краєзнавство та навколишній світ, музику і рух, художнє виховання, прикладну творчість. Навчання в школі розпочинається в жовтні, закінчується — у вересні. Діти до школи йдуть у шість років і навчаються дванадцять років (до вісімнадцяти років). Термін навчання в початковій школі — чотири роки (у Берліні та Бранденбурзі — шість років), перший урок розпочинається о 7:30 або о 8:00. Літні канікули — шість тижнів.

Четвертий учень. Моя країна — АВСТРІЯ, державна мова — німецька. У початковій школі вивчають: німецьку мову, математику, іноземну мову (французька, хорватська, словенська, болгарська, чеська, словацька — з 3-го класу), інші дисципліни — за вибором. Навчання в школі розпочинається в жовтні, закінчується у вересні. Навчання проводить один учитель. Кількість дітей у класі — тридцять осіб. До школи йдуть у шість років, у початковій школі навчаються чотири роки.

П’ятий учень. А я зі Сполучених Штатів Америки. Державна мова — англійська. У початковій школі вивчають: математику, англійську мову (спілкування, читання, письмо), науку, соціальне виховання, музику, мистецтво, фізичне виховання, інформатику та комп’ютерну техніку, іноземну мову. До школи ми йдемо у вересні і вчимося до кінця червня. У початковій школі навчаємося три роки, а загалом — дванадцять років.

Шостий учень. Я завітав до вас із ЯПОНІЇ. Державна мова — японська. Мої ровесники вивчають: японську мову, англійську мову, каліграфію, природничі науки (основи біології, фізики, хімії, геології), життєвий досвід (сейкацука), малювання, музику, мистецтво, фізкультуру. Заняття розпочинаються у квітні, закінчуються в березні. У початковій школі діти навчаються шість років. Канікули: шість тижнів улітку, два тижні на Новий рік, два тижні навесні і вісімнадцять днів національних свят. Учаться з понеділка по п’ятницю, уроки починаються о 8:30 і закінчуються о 15:00. Стандартні 50-хвилинні уроки (при потребі) можуть подовжуватися до 90–100 хвилин (1 год. 40 хв).

Сьомий учень. У нас в ІЗРАЇЛІ державні мови дві — іврит та арабська. Ми вивчаємо: тору (Біблію), іврит, математику, геометрію, англійську мову, спорт, технологію, комунікацію, природознавство, валеологію. До школи діти йдуть у шість років і навчаються в початковій школі до шостого класу. Навчальний рік триває з 1 вересня по 30 червня. Заняття розпочинаються о 8 годині ранку й закінчуються о 13 годині. Навчальний тиждень починається в неділю. З 1-го по 3-й клас учні щоденно відвідують по п’ять уроків, у п’ятницю заняття скорочені на 2 години. Таке скорочення пов’язане з іудейським святом «Шаббат». Канікули припадають на релігійні свята.

Восьмий учень. А я з УКРАЇНИ. І всі ми з вами українці. Тому я сьогодні спробую побувати в ролі кореспондента. Мені дуже цікаво знати, що ви знаєте про українські школи.

— Яка державна мова в Україні?

— У скільки років діти України йдуть до школи?

— Скільки років навчаються в початковій школі?

— А скільки років взагалі навчаються діти в українських школах?

— Скільки уроків за розкладом може бути в один день у початковій школі?

— Скільки хвилин триває урок?

— А скільки хвилин триває перерва?

— Скільки днів на тиждень навчаються українські школярі?

— Скільки вихідних днів?

— Які предмети вивчаються в початковій школі?

— Яка повна назва вашої школи?

Учитель. Молодці діти, ви справилися з питаннями кореспондента. Давали правильні відповіді. А тепер спробуйте відповісти на моє запитання:

Для чого треба навчатися в школі? (Відповіді учнів.)

Молодці! Ви правильно відповідали. Звичайно, для того, щоб отримати якомога більше знань, щоби потім обрати хорошу професію та працювати, даруючи людям свої знання та працю.

А тепер нумо всі разом станцюємо танок. (Діти танцюють «Танок школярів світу» — назва умовна.)

Учитель. А ще наша школа — унікальний навчальний заклад, який забезпечує навчальний процес двома мовами: українською та англійською, і яка має спеціальне ім’я «ШКОЛА МИРУ».

Перший учень. Наша школа була відкрита 1 січня 1974 року, а з 1 вересня 1983 року стала спеціалізованою школою з поглибленим вивченням англійської мови з 1-го класу з метою навчити учнів вільно спілкуватися англійською мовою в усній та письмовій формі. Другу іноземну мову — німецьку ми будемо вивчати з 5-го класу.

Другий учень. Уперше про нашу школу як Школу МИРУ було заявлено на конгресі «Учителі за мир» у 1990 році, проведеному ЮНЕСКО. У 1993 році Українським комітетом учительського руху «Педагоги за мир та взаєморозуміння» школі був наданий статус «Школа МИРУ». А 10 липня 2001 року школа стала асоційованою школою ЮНЕСКО.

Третій учень. Діяльність школи як Школи МИРУ проводиться у трьох напрямах:

• участь у миротворчих проектах;

• діяльність як асоційованої школи ЮНЕСКО;

• міжнародні зв’язки.

Четвертий учень. Школа має свою символіку:

ГЕРБ ШКОЛИ — це мала символіка школи, на якій зображено голуба та назву «ШКОЛА МИРУ»;

ПРАПОР ШКОЛИ — це білий стяг, на якому зображений герб школи (показує символіку);

ГІМН ШКОЛИ (учні виконують гімн школи).

Щодня йдемо на шкільні сходи,

Ці стіни стали рідними для нас,

З нас кожен частка шкільного народу,

І кожен клас найкращий клас.

Ретельно ми вчимо англійську мову,

Але шануєм батьків заповіт,

Вклоняємось Шевченківському слову

І бачимо широкий світ.

Тож вшануймо рідну школу,

Щира вдяка вчителям.

І нема ніде навколо

Перешкод незламних нам.

П’ятий учень. Специфічною особливістю асоційованої школи ЮНЕСКО як Школи МИРУ є заснування з 1999 року почесної посади «Дитина МИРУ» як головного представника шкільного самоврядування в школі. Посада ця виборча, обирається школярами. Імідж Дитини МИРУ символізує всіх дітей-миротворців.

Виходять Дитина МИРУ і Зірка МИРУ.

Дитина МИРУ.

Я Дитина МИРУ!

Зірка МИРУ.

Я Зірка МИРУ.

Ми справжня Школа МИРУ!

Дитина МИРУ.

Ми діти України!

Удвох разом.

Сповідуємо віру

найкращої країни!

Зірка МИРУ.

І кожний добрий ранок

молитва в нас одна,

Дитина МИРУ.

Щоб знов настав світанок,

щоб згинула війна!

Шостий учень. За миротворчу діяльність у 2003 році школа була прийнята до благодійного фонду «Зірки МИРУ», який очолює містер Казутоші Яшіда (м. Токіо, Японія). Між школою та благодійним фондом «Зірки МИРУ» укладена угода про співробітництво.

Діти співають пісню «Пошта миру».

1. Щоб не бути самотнім,

Треба друга знайти.

В нашій школі сьогодні

Діти пишуть листи.

Приспів.

У Японію до Лі,

До Стамбула для Алі,

У Манчестер для Естер,

І для Гарі з Огайо.

До Анюти із Ростова,

Валерійці із Молдови,

Поспішають конверти

У майбутнє планети.

2. І несуть пошту миру

Літаки й кораблі,

В кожен дім та квартиру

На адресу Землі.

Приспів.

3. І настане хвилина

Через деякий час,

Прилетять в Україну

Любі друзі до нас.

Приспів.

4. Видатний філософ Лі,

І кондитер пан Алі,

Леді Естер модельєр,

Містер Гарі режисер.

І Анюта із Ростова,

Валерійка із Молдови,

І спортсмени і поети

Славна гордість планети.

Учитель. Увага! Сьогодні минув рік від жахливої події, що трапилася в школі Беслану.

Від рук терористів загинули дорослі та школярі, життя яких тільки розпочиналося. Прошу хвилиною мовчання вшанувати пам’ять загиблих.

Виходять хлопчик і дівчинка. Вони зачитують «Звернення до народів світу» на українській та англійській мовах.

Англійський текст:

Appeal to the Peoples in the Whole World.

We Ukrainian pupils appeal to all peoples of the world.

Let us say together

No, War!

Yes, Peace!

Yes, the Sun, and the Blue Sky!

Peace means for us our native language,

and mother’s song lullaby.

We are against wars.

Our harts want peace.

May peace prevail the Earth.

May peace prevail all over the world.

Повторюють всі разом:

May peace prevail all over the world.

Український текст:

Звернення до народів світу.

Ми, українські школярі, звертаємось до всіх народів світу від щедрої, квітучої землі.

Скажімо разом:

Ні — війні,

так — МИРУ й сонцю в небі голубому!..

МИР — це злагода, це — воля,

і рідна мова й пісня мами колискова!

Наші серця закликають до МИРУ!

Хай буде МИР!

Хай буде людству МИР в усьому світі!

Повторюють усі:

Хай буде людству МИР у всьому світі!

ІІІ. Підсумок уроку

Виходить магістр наук у шапочці, у плащ-накидці, зі згортком у руках, на якому написано наказ директора школи:

НАКАЗ № 1 від 1 вересня 200_ року.

Всім! Всім! Всім!

НАКАЗУЮ:

1. Учням школи приступити до отримання знань у повному обсязі в навчальному році.

2. Навчатися тільки на відмінно, аби не осоромити стіни рідної школи.

3. Вчителів не ображати, любити й поважати.

Інформація до уроку. Організація об’єднаних націй з питань освіти, науки і культури (скорочено ЮНЕСКО — абревіатура з англійської назви). Це спеціалізований заклад ООН. Вищий орган ЮНЕСКО — Генеральна конференція. Штаб-квартира знаходиться в Парижі.

Устав ЮНЕСКО був розроблений на конференції засновників у листопаді 1945 року. На 1 грудня 1974 року в ЮНЕСКО входило 135 країн.

Україна є членом ЮНЕСКО з 1954 року. Метою ЮНЕСКО, згідно з її уставом, є:

• підтримка миру і міжнародної безпеки шляхом розвитку співробітництва між країнами в галузях освіти, науки і культури;

• забезпечення загальної поваги основних прав і свобод України, незважаючи на расу, стать, мову чи релігію.

Діяльність ЮНЕСКО охоплює широке коло питань:

• ліквідація неграмотності та боротьба із дискримінацією в галузі освіти;

• виховання молоді в дусі миру й міжнародного взаєморозуміння;

• сприяння в підготовці національних кадрів;

• вивчення національних культур;

• проблеми океанографії, біосфери, геології, інформації, соціальних наук.

Залишити відповідь