До країни Лікарських рослин( гра-подорож)

Гру 8, 2014

Т е м а . Від рослиндо людини.

М е т а . Поглибити знання дітей про лікувальні властивості рослин; виховувати емоційно-зацікавлене ставлення до народної ботаніки; формувати елементарні уміння застосовувати набуті знання з метою збереження власного здоровя.

О б л а д н а н н я : гербарний матеріал, малюнки і фотознімки лікарських рослин, плакати-фартушки, ігровий реквізит, музика у грамзапису.

учнів класу формують три команди і під музичний супровід вирушають у подорож).

Зупинка 1. КЛУБ ЮНИХ ТУРИСТІВ (СЮЖЕТНО-РОЛЬОВА ГРА).

(дія відбувається на уявній лісовій галявині. Чується глухий крик. Діти зупиняються).

Д і т и . Що трапилось? Ви чули якийсь голос?

(В результаті з’ясовується, що один із подорожніх поранив собі ногу).

П о р а н е н и й . Допоможіть мені, будь ласка.

В ч и т е л ь . Діти, що ж робити? Назад повертати? Шкода, та й далеченько відійшли. Ой, кров з рани біжить! Що ж тут вдієш? Немає тут нашого Айболитя! Та й сумки медичної ми не взяли…

Л і с о в и к . (виходить назустріч). Навіщо вам сумка? Чи знаєте ви, що людина ще із початку свого існування шукала захисту у природи, намагалася зміцнити своє здоровя, щоб вижити у складних умовах, вона змушена була надавати собі лікарську допомогу при різних травмах та захворюваннях, і, цілком природно, засоби для цього шукала в навколишній природі і насампереду світі рослин. Так людина пізнавала цілющі властивості рослин та їх дію на організм. Пізніше, з появою землеробства та тваринництва, розширилися знання людини про рослинний та тваринний світ. Ряд рослин увійшов до арсеналу лікарських на основі спостережень. Наша земля не тільки щедра, а й багата рослинним світом. Кожна рослина, що зростає на цій землі, має чудові властивості.

В ч и т е л ь . Отже, будемо й ми шукати захисту у природи, адже знаходимось на лісовій галявині. Погляньмо ж навкруги, можливо, ліки приготувала нам сама природа?

Завдання дітям: вибрати із запропонованого ряду лікарських рослин (гербарії, малюнки чи фотографії) саме ту, яка допоможе пораненому, і надати йому першу медичну допомогу.

Можливі відповіді: подорожник (ранник, порізник, бабка); деревій (кровавник); чистотіл (жовтосік).

(У процесі гри діти вправляються прикладати рослини до рани і фіксувати їх).

Зупинка 2. ЛЕКТОРІЙ АЙБОЛИТА (бесіда).

Лікар Айдолить(вчитель, студент-практикант або учень-старшокласник) розповідаєцікавинкиз життя лікарських рослин.

Подорожник великий

Лікувальні властивості цієї рослини добре знали лікарі Стародавньої Греції і Риму, а в середні віки – персидські та арабські медики. Цінували цю рослину і в Київській Русі.

До XIV ст. подорожник був поширений лише в Східній півкулі. За часів великих подорожей, коли мореплавці шукали нових земель, його випадково завезли в Америку, де він швидко поширився, і індійці почали називати цю рослинуслід білої людини.

Подорожник великийбагаторічна травяниста рослина, яка здавна шанується народною медициною багатьох народів світу і широко використовується як лікувальний засіб при зовнішніх ранах, ударах, наривах, опіках.

Запитання дітям:

 1. Подорожник. Чому так назвали цю рослину?

 2. Чому подорожник у народі називають ранником чи порізником?

 3. Як застосовують подорожник у медицині?

 4. чи користувалися ви лікувальними властивостями цієї чудо-трави? Де і коли?

Деревій

Ця рослина має приємний, бальзамічний запах. Квіти запашні, на смак гіркі. поширений деревій повсюдно, росте на луках, полях, межах, уздовж доріг, на схилах, лісових галявинах, у чагарниках.

Деревій – дуже популярний лікувальний засіб. Вважають, що рослина поліпшує травлення, спиняє кровотечу, сприяє правильному обмінові речовин. Його приймають всередину, вживають зовнішньо.

Скажімо, трапилася прикрістьви поранились у полі, у дворі. Тоді шукають деревій, беруть його листки (вони соковитіші за квіти), міцно розминають (за можливості чистими пальцями) і прикладають до рани. Після цього здебільшого рана загоюється за 35 днів без сліду нагноєння. Навіть рани від серпа, як на полі, в умовах далеко не санітарних, загоюється швидко. Ось чому цю чудову рослину у народі називають кровавником.

Запитання дітям:

 1. Де росте деревій?

 2. При яких хворобах використовують деревій як лікувальний засіб?

 3. Яку іншу назву має ця рослина? Чому народ назвав її саме так?

Чистотіл

Отруйна, але й дуже популярна в народі лікувальна рослина, травянистий бурян. При зламані виділяє жовтий або оранжевий молочний сік.

Чистотіл (латинська назва перекладається дослівнодар сонця)лікувальна рослина. Росте по засмічених місцях, частіше в затінку, біля житла, під тинами, обабіч вулиць. Поширений повсюдно. Збирати траву починають наприкінці травнядо кінця липня, тобто під час більш рясного цвітіння.

Соком чистотілу виводять бородавки, вузлики, лишаї, мозолі, плями на шкіри. настоєм чистотілу лікують хвороби ротової порожнини. Використовують чистотіл і для лікування ран, які довго не загоюються.

У народі чистотіл називають бородавочником, жовто соком, глечкопаром, гландушником

Запитання дітям:

 1. Поясніть, чому ця рослина отримала саме такі назви?

 2. Де росте чистотіл?

 3. Коли можна збирати чистотіл?

Зупинка 3. ГАЛЯВИНА ЗАГАДОК. (вікторина).

(Команди пропонують одна одній загадки про лікарські рослини із обовязковим завданням прокоментувати їх лікувальні властивості).

 1. Яка трава дуже гірка, але популярна в медицині?

о л и н . У народі його здавна вживали як жарознижувальну, кровоспинну, жовчогінну рослину. Відвар полину поліпшує апетит).

 1. Яка рослина “вбиває” звіра?

в і р о б і й. Використовують при хворобах шлунка, печінки, нирок. У народі називають травою від 99 хвороб).

 1. Сонечко в траві зійшло

Усміхнулось, розцвіло.

Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло.

у л ь б а б а . У давнину її вважали еліксиром життя. У листках її багато вітамінів. З неї готують салати. Настій кульбабичудовий засіб від опіків ).

 1. Викупана в сонечку,

Стоїть собі донечка.

Бджоли сонячний медок

Дістають з її квіток.

и п а . Її цвітнайпопулярніший народний потогінний і жарознижувальний засіб).

 1. На просторах поля золотого

Сині зірочки тремтять,

Мов шматочки неба голубого,

Виграють, виблискують, горять.

о л о ш к а . Використовують при хворобах нирок і сечового міхура, при підвищеній температурі, для примочок на очі).

 1. Виросли на лузі

Сестрички маленькі.

Очки – золоті,

А вії – біленькі.

о м а ш к а . Використовують при хворобах шлунка, кишечника. Напаром з ромашки користуються для промивання гнійних ран ).

Зупинка 4. ШКОЛА ЮНИХ ТРАВОЗНАВЦІВ (брейн-ринг).

(Команди сідають навколо столу, де заздалегідь підготовлені картки із зображенням лікарських рослин. Кожна команда має свій плакат-фартушок, у кишеньку якого вставлятиме картку із зображенням потрібних рослин).

Завдання дітям: учням пропонується відшукати рослину (чи набір рослин), відвар якої (яких) використовують при різних захворюваннях. Виграє та команда, яка швидко і правильно впорається із запропонованими завданнями. На закінчення конкурсу учасники готують чай з липи і смакуй його.

 1. При застуді готують відвар з …

 2. Щоб поліпшити апетит готують відвар з …

 3. При хворобах шлунка готують відвар з …

 4. Як жарознижувальний засіб використовують відвар з …

Правильні відповіді:

 1. Липа (калина, гілочки малини, ромашка).

 2. Деревій (полин, аїр тростинний, шипшина).

 3. Звіробій (полин, ромашка).

 4. Гілочки малини (квітки калини, цвіт липи).

Фінал гри

А й б о л и т ь . Я бачу на ваших обличчях усмішку. Отож, ви здорові, і у вас нічого не болить.

Лі с о в и к . Усе навколо нас теж усміхається: сонце, квіти й трави. Усе радіє життю.

Д і т и . Мидіти природи, миїї часточка. Природа дбає про нас, а ми мусимо берегти і примножувати її багатства. Природа дарує нам свої скарби, а ми, правильно використовуючи їх, маємо дбати про своє здоровя. Бо воно є нашим найціннішим багатством. Це те, чого людина не купить за гроші, не виміняє, не подарує. Природа і людське здоровядві істини, дві сестри, які ідуть поруч.

В ч и т е л ь. Діти, як ви гадаєте, для чого людині потрібне здоровя? Невже так важко бути здоровим?

Можливі відповіді: для того, щоб бути гарним, щоб добре вчитися. Працювати, заробляти гроші. Прославляти державу.

Отже, здорова людина прагне до праці, вона життєрадісна, потрібна людям. І головним скарбом країни лікарських рослин є щаслива людина.

В ч и т е л ь . Здоровявеликий скарб, який дарує людині природа!

Нема здоров’я без природи,

Нема добра без доброти,

Немає більше насолоди,

Аніж здоров’я зберегти.

Залишити відповідь