Мандрівка планетою «Професія»

 

Мандрівка планетою «Професія»» 7 клас
Мета:
• дати загальні уявлення про професії;
• ознайомити з типами професій;

допомогти учням у виборі майбутньої професії;
• розвивати цілеспрямованість, працелюбність, наполегливість, навички з метою орієнтації їх на свідомий вибір майбутньої професії;
• виховувати ціннісне ставлення до праці,повагу до людей різних професій .
Обладнання: пам’ятка «Класифікація професій», диски для музичного супроводу, проектор, екран, комп’ютер, маркери, ватман, кольоровий папір.
Тип заняття: інтегрована виховна година.
Хід заняття
Епіграф : Вдало вибери професію,
Вклади в неї свою душу,
Тоді щастя само тебе відшукає. К. Д. Ушинський
І. Вітання
Рада вас усіх вітати, від душі добра бажати.
За вікном відходить осінь, а у класі мрія просить –
Вчитись, вміти, пізнавати, – шлях життєвий обирати.
Тож хай сяють радо лиця у майбутнє мрія мчиться
Будем разом ми учитись, спілкуватись і трудитись.
Бажаю бути активними, творчими, впевненими, відкритими, ініціативними, сміливими……
ІІ. Мотивація (моделювання ситуації з прикріпленням епіграфу заняття)

Український філософ Григорій Сковорода вважав, що якщо людина усвідомлює для чого народжена, працює з приємністю, тоді вона щаслива «Ори землю або носи зброю, займайся купецькою або мистецькою справою – роби те, для чого народжений»

Адже займатись тим, що тебе цікавить,що ти вмієш і тоді праця і професія принесе радість і буде найважливішою умовою відчуття життєвої повноцінності.
ІІІ. Гра «Розкодуй».

До кожної букви слова «професія» придумати слово – характеристику.
П – ……………………….практичність, професіоналізм, порядність
Р – ……………………….. розум, робітничий, рішучість
О – ………………………..обладнання, обмін досвідом
Ф – ………………………..фанатичність, фантазія
Е – …………………………ерудиція, енергійність
С – …………………………службовий, соціальний,
І – …………………………..ініціативний, інтелектуальний
Я – ………………………….якісний, яскравий

Що ж найголовніше з перерахованого? З чого почати вибір? Вибір професії – це друге народження людини. Це питання досить складне й серйозне. Адже вибір професійного шляху багато в .чому визначає нашу долю. Кожна окремо взята професія – це цілий світ, цікавий і незвичайний. Існує багато різних спеціальностей, тому вибір професії – це задача з багатьма невідомими.
Повідомлення
Професія — це певний вид праці,сталий та відносно широкий рід трудової діяльності, що вимагає певних знань і навичок набутих в результаті спеціальної підготовки, досвіду роботи і є джерелом існування – про що написано у тлумачному словнику.
У кожній професії є свої різновиди праці, які називають спеціальностями. Наприклад, немає професії «учитель всього», а є учитель початкових класів, математики, фізики тощо, а інженер може бути інженером-електриком, програмістом, механіком.
Світ професій дуже великий: їх налічується близько шести тисяч. Існує кілька класифікацій: за знаряддями праці (ручні, механізовані, автоматизовані, комп’ютеризовані, функціональні), за галузевою ознакою (промислові, будівельні, транспортні, ), за умовами праці (робота вдома, на повітрі, в незвичайних умовах).
ІУ. «Відгадай професію»
Цікаво! Чи ви орієнтуєтесь, які предмети належать до тієї чи іншої професії. Хто вгадає, кому це належить?
• Фонендоскоп, дзеркальце, термометр, шприц, білий халат (лікар);
• Ножиці, гребінець, фен, шампунь, дзеркало (перукар);
• Рахівниця, калькулятор, цифри, комп’ютер, гроші(економіст);
• Казки, оповідання, вірші, комп’ютер, книжка (письменник)
• Жнива, колосок, поле, спека, комбайн (комбайнер).
Ви молодці, добре знаєте які існують професії. Взагалі всі професії світу можна поділити на 5 типів: Л – П, ( головний предмет праці – рослини, тварини, мікроорганізми); Л – Т (працює з технічними засобами); Л – Л ( цей тип пов’язаний роботою з людьми); Л – Зс (вивчає цифри, знаки, ноти, мови); Л – Хо ( головний предмет праці – художні образи та методи їхньої побудови).
В майбутньому кожен із вас буде обирати професію певного типу. Тому, зараз я пропоную посадити на нашій планеті квітковий диво-сад. Кожній парі я даю пам’ятку з класифікацією професій. Вам необхідно до вашого типу професії підібрати приклади професій, згідно їх виду діяльності, предмету праці та основних вимого, що ставляться професією до людини. По закінченню ви маєте презентувати свою роботу.
УІ. Букет професій (Робота в парах)
Типи професій
«Людина-людина» (вчитель, лікар, міліціонер, офіціант, стюардеса, журналіст, продавець)
«Людина-природа» (агроном, садівник, зоотехнік, лісник, біолог, ветеринар,геолог)
«Людина-техніка». (водій, токар, інженер, металург,шахтар , будівельник, електрик)
«Людина-художній образ». (артист, скульптор, художник, письменник, дизайнер, перукар, фотограф)
«Людина-знакова система». ( бухгалтер, економіст, математик, програміст, перекладач, оператор, конструктор).
УІ. Повідомлення учнів.
Бренд-менеджер – людина, що має переконати суспільство, що їх товар найважливіший. Наприклад, про звичайний кефір він говорить, що це супер – напій для успішних людей.
Креативний директор – людина, котра потрібна на телеканалах, в рекламних агенціях, пресі і книжкових видавництвах. Основне завдання цієї людини – створювати нові образи, нестандартні ідеї і оригінальні ходи.

Логістик – працює у галузі економічної науки, що вивчає теорію оптимального управління матеріальними, інформаційними та фінансовими потоками.
Дизайнер – найпопулярніша професія сьогодні, модна та високооплачувана. Головним завданням дизайнера є гармонійне поєднання корисності, зручності та краси в промислових виробах, побутових приладах, меблях, інтер’єрах квартир, офісів, житлових масивах та інших об’єктах. Він прагне, щоб усе те, над чим він працює, забезпечувало надійність, привабливість, конкурентно спроможність.
УІІ. Фізкультхвилинка (африканський дощ)
УІІІ. Пазли «Мудрі перли»
Життя постійно ставить людину перед вибором. У дитинстві у багатьох з вас була улюблена іграшка, в школі ви надаєте перевагу найцікавішим на ваш погляд предметам, обираєте товаришів, друзів. І в основі вибору кожного із вас свої критерії, своє уявлення про добро і зло, правду і кривду. Обираючи ж професію, ви маєте зважити всі за і проти того чи іншого заняття. Обов’язково, радитися з батьками, прислухатися до свого серця. І не забувати народну мудрість «Хочеш їсти калачі – не сиди на печі». Адже, щоб отримувати задоволення від роботи і заробляти гроші треба працювати. Тому, зараз ви спробуєте скласти пазли, у яких сховані справжні дорогоцінні перли народної творчості, і пояснити їх зміст.
Справа майстра величає
Без труда – нема плода
Бджола мала, а й та працює
Посієш вчасно – вродить рясно
Не одяг прикрашає людину, а добрі діла
ІХ. Лялька «Бінго-мрія»

Коли ви підростете , ви зможете правильно визначитися, що вам до вподоби найбільше. Прислухаючись до своїх уподобань ви самі оберете професію. А поки що, давайте помріємо разом з лялькою, що має незвичайне ім’я – Бінго – мрія . На голові цієї ляльки напишіть , будь-ласка, назву професії про яку ви мрієте, за табличкою вкажіть тип даної професії на туловищі ляльки, а на руках і ногах коротко дайте відповіді на поставлені запитання: чому ви хочете обрати цю професію, що ви вже вмієте робити, де плануєте навчатись цієї професії і де працювати. По бажанню ви поділитись з нами своєю мрією.

Х.
Підсумок.
Зробити правильний вибір – значить обрати таку професію, яка потрібна суспільству. Крім того, вона повинна бути доступною для вас, відповідати вашим природним здібностям, знанням і вмінням. І найголовніше – обрана професія має приносити радість, достаток, задоволення. І завжди пам’ятайте: остаточний вибір тільки за вами, тому що вибираючи професію, ви обираєте долю.
Хай летить, як птах крилатий, мрія з краю в край.
Час спливе і життя скаже: «шлях свій вибирай!»
І винось з уроку перли – професії різні
прислухайсь до свого серця, повір своїй мрії.
Мені здається, що саме час зачитати вислів великого педагога Костянтина Ушинського : Вдало вибери професію,