Мета: розширити знання про калину як символ України, вдосконалювати читацькі навички; уміння ділити текст на логічно-завершені частини і добирати до них заголовки; збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати у дітей уміння обмінюватись думками; слухати товариша. Виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до природи.
Обладнання: малюнки куща калини, запис пісні «Ой є в лісі калина», , картки із словами, кетяги калини, рушники, вишивки, презентація Power Point.
Хід уроку
І. Організація класу.
– Подивіть, чи все підготували до уроку. Погляньте один на одного, посміхніться, побажайте один одному успіху. Сядьте рівненько. Розпочнемо урок.
ІІ.Мовна розминка.
-
Дихальні вправи.
-
Подуйте на кульбабу.
-
Забийте язичком гол.
-
Як із кульки виходить повітря?
-
Стежина скоромовок.
-
Каже Калинка:
-
Калинка – не малинка!
-
Так, так , Калинко:
Гірка калинка.
-
Чистомовка.
Те – те – те – в лузі калина росте.
Ки – ки – ки – на ній білі квітки.
Ша – ша – ша – прилетіло пташа.
Ло – ло – ло – пісню завело.
-
Гра «Блискавка»
Картки для гри: ліс, квіти, поле, зима, птахи, серце, кущ.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Скринька загадок.
Навесні зацвіла, влітку загоріла
Червоні коралі восени наділа.(Калина)
У вінку зеленолистім, у червоному намисті, видивляється у воду на свою хорошу вроду. (Калина)
-
Чи бачили ви цю рослину?
-
Це дерево чи кущ?
-
Пригадайте, як цвіте калина навесні?
-
На що перетворюються квіточки?
-
Хто знає, які ці ягоди на смак?
-
Коли вони гіркі, а коли – солодкі?
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
– Що я буду знати після сьогоднішнього уроку?
( Учні висловлюють припущення, про що вони дізнаються на уроці.)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
На попередніх уроках ми вже говорили про красу рідної природи, бережне відношення до неї.
Сьогодні ми поговоримо про красу України, її символ – калину.Прочитаємо казку «Калинка», ви багато цікавого дізнаєтеся про калину, будемо вдосконалювати техніку читання.
2. Розповідь учителя з елементами бесіди.
Калина є символом рідної землі, батьківської хати, дівочої краси, вірності.
Калина росте не тільки біля хати, а в кожної людини в серці, в душі. Це не тільки гарний кущ, який цвіте, а й символ України. Недарма є народний вислів «Без верби і калини нема України». Її вишивають на рушниках, сорочках, скатертинах. З гілочки калини батько синові робив сопілочку, а слабеньким дівчаткам –немовляткам робили колисочку із калини. Коли в давнину козак вирушав у дорогу, мати напувала його калиновим соком і давала хліб з калиною. З ягід печуть пироги, варять кисіль, варення.
Калина – лікарська рослина. Кажуть, що вона лікує від ста хвороб.
Зацвітає ця рослина тоді , коли відійдуть морози.
А ми побачимо, чи зацвіте калина у нашому класі.
-
Дітки, ви допоможете це зробити?
( За кожен вид роботи чіпляю квіточку на кущ).
Чому назвали так цей кущ ви дізнаєтеся, коли прочитаєте казку « Калинка» Г. Демченко.
ІV. Робота над казкою.
-
Читання вчителем казки. Перевірка сприймання.
-
Як звати головну героїню казки?
-
За що люди в селі любили Калинку?
-
Чому дівчинка вирішила посадити край шляху стебельце?
-
Як віддячив кущ Калинці?
2. Кошик незнайомих слів.Словникова робота.
(Слова записані на дошці).
Попідвіконню – під вікном
Крислатий – розложистий
Обабіч – по обидві сторони дороги
Стрепенувся – ожив, прокинувся
гульк – раптово
звеселилося – зраділо, стало веселим
-
Самостійне читання тексту учнями. Вправа «Бджілка».
Читання: «Дощиком» – 1 абзац
«Небо і земля» – 2 абзац
«Блискавка» – 3 абзац
«Ланцюжком» – дочитати до кінця текст.
-
Поділ тексту на частини відповідно до плану, записаного на дошці.
-
Дівчинка Калинка.
-
Шлях від села до лісу.
-
Здивування подорожнього.
-
Дивний кущ.
-
Дівчинка подарувала кущикові своє ім’я.
-
Переказ тексту. Визначення головної думки казки.
( Приносити користь людям)
Фізкультхвилинка. (Під пісню «Ой є в лузі калина» виконують рухи.)
-
Перевірка змісту казки. Тест «Так чи ні?»
-
Звали ту дівчинку Галинка.
-
Викопала в гущавині лісу тонюсіньке стебельце.
-
Посадила кущик біля лісу.
-
Іде якось шляхом подорожній.
Вибіркове читання. Гра «Розвідники»
-
Знайдіть і прочитайте, за що любили Калинку всі люди в селі? ( За добре і щире серце)
-
Чому дівчинка вирішила посадити край шляху стебельце?( Бо нічого не росло)
-
Чому стебельце прийнялося?( Бо носила воду від своєї хати з криниці)
-
Якою була калинка? (Працьовитою)
Робота над змістом казки.
-
Які ознаки казки має цей твір?
-
Знайдіть і прочитайте уривок, який відповідає малюнку.
-
Знайдіть порівняння в тексті.
Пояснення значень виділених слів.
Звеселилося стебельце – зраділо
Кущ од сну стрепенувся – ожив
Як намистинки – круглі
Зернятко, схоже на маленьке серце – людяність, доброта, сердечність, як у живої істоти
-
Прислів’я про калину:
Гра «Склади прислів’я»
Нема рідного краю як червона калина
Дівчина у вінку щастя родини
Калина біля тину мов калина у цвіту
Пишна та красива без калинового гаю
-
Загадки про калину:
У лісі при горісі червоні хустки висять.
За хатиною в садочку
У зеленому віночку
У червоному намисті
Дівчинонька чепуриться
І збігаються всі діти
Щоб на неї поглядіти.
За намисто кожен – смик,
Та й укине на язик.
-
Творча робота
Продовжити ряд слів: Калинка, калина, калиновий, Калинівка, Калинове…
-
Чому деякі слова написали з великої букви?
8. Рефлексія.
Інтерактивна вправа «Питання – відповідь».
-
Чому калина має таку назву?
-
Якою була дівчинка?
-
Що нового ви дізналися про калину?
-
Подивіться, як гарно зацвів наш кущ.
Це тому, що ви активно працювали на уроці. Добре серце дівчинки вселилося і в ваші душі. А добро, як ви знаєте, творить чудеса.
-
Підсумокуроку.
-
Д/з. Підібрати прислів’я і приказки про калину, підготуватися переказати ту частину, яка найбільше сподобалася.
Додаток 1
ЛІС
ПОЛЕ
КУЩ
СЕРЦЕ
ПТАХИ
ЗИМА
КВІТИ
Додаток 2
Каже Калинка:
- Калинка – не малинка!
- Так, так, Калинко
- Гірка калинка.
Додаток 3
Тест «Так чи ні?»
- Звали ту дівчинку Галинка.
- Викопала в гущавині лісу тонюсіньке стебельце.
- Посадила кущик біля лісу.
- Іде якось шляхом подорожній.