Як стати кращими батьками для дитини

Січ 8, 2018

Як стати кращими батьками для дитини
Бути батьками – це прекрасний досвід для будь-якої сімейної пари, але в той же час це й нелегка праця. У житті бувають моменти, коли здається, ніби батьківська місія провалилась. Але всі ці злети й падіння є закономірною частиною «професії» батьків. Перемоги та поразки на цих теренах збагачують батьків досвідом виховання. У даній статті пропонуються ефективні поради, які дійсно допоможуть вам впоратися з найбільш поширеними проблемами процесу виховання дітей.

Здорові стосунки між вами та вашою дитиною дійсно важливі, оскільки вони впливають на весь хід її життя. Якщо в дитини добрі стосунки з батьками, то вона довіряє їм, поважає і слухається їх. І навпаки, якщо в дитини напружені стосунки з батьками, вона, швидше за все, буде ігнорувати їхню думку й перестане їм довіряти.

Двадцять дев’ять кращих порад для батьків

Предмет виховання дітей вивчений досить добре. Однак стандартних правил виховання не існує так само, як не існує універсальних критеріїв визначення зразкових батьків. Проте постійний процес пізнання та покращення навичок виховання ще нікому не зашкодив.

Вивчіть запропоновані поради про виховання, і вони допоможуть вам у складних ситуаціях, які неминуче трапляються у виховному процесі.

1. Ваша дитина – ваша гордість

Ви повинні бути вдячними долі за свою дитину. Ви повинні розуміти, що у світі багато людей, у яких немає можливості відчувати таке щастя. Вони готові все віддати за надію стати батьками. Тому будьте щасливими від того, що Бог зробив вам такий чудовий подарунок. Відчуйте себе щасливчиком і нехай ваша дитина відчуває те ж саме. Ніколи не нарікайте на дитину й не дозволяйте їй переживати подібні почуття.

2. Ніколи не порівнюйте свою дитину з ким-небудь

Порівнювати свою дитину з ким-небудь – це злочин, друзі це, рідні чи двоюрідні брати й сестри, а також її однолітки. Треба розуміти, що кожна дитина унікальна й особлива. У кожної дитини свої мрії та амбіції, і обов’язок батьків поважати прагнення своїх дітей. Якщо до однієї дитини ставляться гірше, ніж до іншої, вона поступово стає жертвою комплексу неповноцінності та втрачає впевненість у собі. Тому дуже важливо приймати дітей такими, якими вони є, і нехай вони здійснюють свої мрії так, як хочуть.

3. Ніколи не вдавайтесь до жорстокого покарання

Дитина перестає бути самою собою, якщо не припускається помилок. Це не означає, що ви повинні закривати очі на всі її відхилення від норм поведінки. Але головна думка полягає в тому, що покарання або реакція на певну поведінку дитини повинні бути справедливими й розумними. За жодних обставин не піддавайте дитину фізичному насильству! Крім того, що вона втратить повагу до вас, дитина може вирости жорстокою чи стане більш агресивною у своїй поведінці. Завжди знаходьте інші варіанти дати дитині слушний урок моралі.

4. Для пояснень використовуйте закономірні наслідки поведінки дитини

Скільки б ви не сварили, не карали своїх дітей за помилки, вони ніколи не усвідомлять своєї провини. Кращий спосіб виховання полягає в тому, щоби змусити їх відчути на собі закономірні наслідки їхньої поведінки. Якщо дитина не тримає свою кімнату в порядку, не сваріть її й не проявляйте насильство. Дозвольте відчути логічні наслідки. У такій обстановці речі дитини почнуть губитись і зникати, що значно ускладнить їй життя. Тоді вона зрозуміє, як важливо утримувати свою кімнату в порядку. Хоча цей варіант вимагає часу, але урок, який отримає ваша дитина, буде набагато ефективнішим.

5. Будьте батьками, коли це необхідно

Уважається, що слід бути другом для своєї дитини. Дійсно, так, але це жодним чином не повинно заважати вам залишатись батьком/матір’ю. Як батьки ви не повинні ігнорувати помилки дітей і залишати без уваги їхні неправильні рішення. Ви повинні пояснювати їм, що добре, а що погано. Не бійтеся зробити дитині зауваження, навіть якщо при цьому вона сердиться на вас. Краще впоратися з тимчасовим гнівом, ніж з дитиною, яка стала на хибний шлях. Тому, якщо того вимагає ситуація, ви повинні проявити суворість.

6. Пам’ятайте про вік дитини

Дуже важливо міняти стиль виховання в міру дорослішання дитини. Ставитись до дитини-підлітка як до малюка неправильно. «Нависати» над дитиною, стежити за кожним її рухом, бути «батьками-гелікоптерами», які кружляють і кружляють над дитиною, добре тоді, коли вона ще немовля, але в більш пізньому дитячому віці такий стиль виховання, безумовно, призведе до неприємних наслідків. У міру дорослішання кожна дитина вимагає все більше й більше незалежності. Не залишайте цю потребу без уваги й надавайте їй відповідний особистий простір. Навіть якщо вам важко змінити спосіб прояву турботи й любові до своєї дитини, пам’ятайте, що виховання відповідно до її віку – це необхідність.

7. Не дуже покладайтесь на думку інших людей

Як тільки ви стали батьками, усі кинулись до вас з різними порадами та пропозиціями, яких ви не просили. Але це не означає, що варто виконувати все, що вам говорять. Треба розуміти, що у кожної сім’ї своя історія та свої умови. Те, що допомагає у вихованні однієї дитини, може виявитись не суттєвим для вас. Завжди варто прислухатись до порад інших людей, але застосовувати треба тільки ті з них, які дійсно підходять вам і вашій дитині. Ви краще знаєте своїх дітей, і вам судити, що для них правильно, а що ні.

8. Ваші дії говорять гучніше, ніж слова

Часто батьки виховують і повчають своїх дітей, але їхні слова не завжди підкріплюються діями. Це найбільша помилка, якої ви можете припуститися. Ваша дитина не стільки сприймає те, що ви кажете, як наслідує те, що ви робите. Так що будьте обережними, коли здійснюєте вчинки на очах ваших дітей. Вони швидко вчаться й легко розуміють усе, що ви робите. Навіть якщо ви рідко дієте певним чином, вони все запам’ятовують і наслідують вас. Тому сто разів подумайте, як поводитися у присутності своєї дитини.

9. Не топіть дітей у своїй любові

Вища якість батьків – це безумовна любов і прихильність. Але необхідно визначити межу, за якою ваша прихильність починає псувати дитину. Помічено, що дитина, про яку батьки піклуються надмірно, стає розбещеною й виходить з-під контролю. Тому обов’язково треба проявляти свою любов, прихильність і турботу до дітей, але в той же час необхідно навчати їх правильних життєвих цінностей. Батьки ніколи не повинні бути занадто терпимими й безмежно задаровувати своїх дітей матеріальними цінностями.

10. Дитина повинна відчувати себе в безпеці

Поруч з вами дитина повинна відчувати себе в цілковитій безпеці. Уникайте ворожої атмосфери в сім’ї. Діти часто бояться сварок і сперечань між батьками. У подібних ситуаціях ваш малюк не тільки вчиться лаятися, при цьому страждає його почуття безпеки. Розкажіть дитині, що розходження в думках можна залагодити мирним шляхом. Загалом, почуття приналежності до сім’ї повинно супроводжувати дитину завжди.

11. Слухайте, слухайте і ще раз слухайте

Це найважливіша й одна з найкращих порад для батьків про виховання дітей. Намагайтеся вступати в діалог зі своїми дітьми й незмінно уникайте монологів. Слухайте й намагайтеся зрозуміти страхи, сумніви та тривоги ваших дітей, це їх заспокоює. Візьміть за правило проявляти інтерес до того, що робить ваша дитина, а також до того, що вона каже. Таким чином, якщо ви проявляєте до дитини щирий інтерес і співпереживання, є всі шанси, що вона довірить вам свої проблеми, а не звернеться по допомогу до друзів або сторонніх людей. Також, якщо ви хочете, щоб дитина слухала вас, ви повинні прислухатись до неї.

12. Проводьте достатньо часу зі своїми дітьми

Якщо обоє батьків працюють, а дитина залишається на самоті або під наглядом няні, така ситуація може стати проблемою. Адже в цьому випадку батьки проводять з нею дуже мало часу. Тому, незважаючи на напружений робочий графік, постарайтеся приділяти дитині більше часу. Альтернативи батьківській увазі не існує. Розмови про повсякденне життя, прогулянки на свіжому повітрі або будь-яка інша спільна діяльність творять дива у зміцненні вашого зв’язку з дитиною. Докладайте особливих зусиль, щоби стати важливою частиною її життя. В іншому випадку ви ризикуєте не помітити, як ваші діти виростатимуть, і згодом шкодуватимете про втрачені миттєвості раннього періоду їхнього життя.

13. Спочатку пояснюйте, а потім втілюйте

Батьки мають право встановлювати дисциплінарні правила та методи впливу за їх порушення й непокору. Але вони часто забувають, що дитина теж має право вимагати пояснень значення цих правил. Ви не повинні нав’язувати дитині свої правила, не пояснивши, чому ж вони так необхідні. Належні пояснення важливості правил і наслідків їх порушення допоможуть дитині дотримуватись їх і знизять можливість порушення. Найчастіше корисно узгоджувати з дитиною те чи інше правило поведінки і враховувати її думку, щоб дитина не порушувала це правило в майбутньому.

14. Живіть сьогоденням

Дуже часто батьки хочуть, щоб їхні діти виросли швидше, а потім сумують за тими часами, коли діти були маленькими. Добре, якщо ви живете сьогоденням і приймаєте дитину виключно в її нинішньому стані. Беріть якомога більше від сьогодення й насолоджуйтесь кожною миттю, адже вона неповторна. Коли ваша дитина ще маленька, нехай вона поводиться по-дитячому, але не варто очікувати подібної поведінки від повнолітнього юнака. Не квапте події, розслабтесь.

15. Припиніть вимагати поваги

Повага – це те, що завжди приходить природно, її не можна нав’язати. Тому, замість того щоб закликати дитину поважати вас, станьте гідними її поваги. Коли діти маленькі, батьки – їхній єдиний зразок для наслідування, а коли дитина дорослішає і вступає у стосунки з іншими людьми, вона починає порівнювати вас з ними. Як батьки ви повинні стати найпривабливішими людьми для вашої дитини, цим ви завоюєте її повагу.

16. Допомагайте дитині залишатися самою собою

Дозвольте вашому малюку досліджувати й випробовувати світ по-своєму. Проявляючи надмірну турботу, ви заважаєте процесу дорослішання й становлення його особистості. Дозвольте йому припускатись помилок та вчитись на них. Не приймайте рішення за нього, нехай дитина сама вибирає з наданих варіантів і відчуває наслідки свого вибору. При досягненні певного віку дитина неминуче стає незалежною. Але замість того, щоб чекати настання цього моменту, краще з раннього віку привчати дитину до незалежності. При цьому ви повинні підтримувати її та з легким серцем виправляти наслідки неправильних рішень.

17. Станьте невід’ємною частиною життя своєї дитини

Коли ваша дитина ще немовля, ви знаєте про її життя все. Але як тільки вона дорослішає, виходить з дому й починає вести соціальне життя, ви можете залишитись на узбіччі. Не дозволяйте цьому статися. Це не означає, що ви повинні бути настирливими, але ви завжди повинні бути готовими взяти участь у житті дитини. Як відповідальний батько/мати, ви повинні систематично спілкуватися з учителями дитини, знати її друзів, її симпатії й антипатії, побоювання й сумніви. Ви повинні стати невід’ємною частиною життя дитини. Межа між наданням певної свободи дій і повною незалежністю дуже тонка, але ви повинні підтримувати баланс і дотримуватись установлених меж.

18. Довіряйте своїй інтуїції

Уважається, що батьківська інтуїція ніколи не підводить, особливо материнська. Між матір’ю й дитиною існує невидимий зв’язок, тому завжди довіряйте своєму «шостому почуттю» і вживайте відповідних заходів. Багато батьків засвоюють цей урок досить пізно й потім шкодують, що свого часу не довіряли інтуїції й не робили відповідних кроків. Наприклад, якщо вам здається, що дитина потрапила в погане оточення, то в більшості випадків ви праві. Ви повинні реагувати негайно, не чекаючи подальших підказок. При цьому не бійтеся гніву вашої дитини. Вірите ви чи ні, але ваша інтуїція завжди підкаже вам, що робити, і ваш вибір – прислухатись до неї чи ні.

19. Будьте готовими до гіршого

Батьки часто очікують від своєї дитини тільки найкращого. Але іноді їхня думка може не збігатися з думкою дитини. Батьки часто намагаються реалізувати власні амбіції чи нездійснені мрії через своїх дітей. Але це може покласти на вашу дитину вантаж невиправданих очікувань. Нехай дитина сама визначає власні мрії та орієнтири в житті. Батькам слід лише спрямовувати її й у жодному разі не нав’язувати власну думку. Тому будьте готовими до небажаних проявів, але доки в дитини є чітке розуміння та впевненість у життєвих пріоритетах, вам не варто надто турбуватись.

20. Будьте послідовним

Бути гнучким не означає бути послідовним, проте ці поняття не зовсім протилежні. Якщо ви встановлюєте дисциплінарні правила й часто міняєте їх, як вам заманеться, то ви не гнучка людина у своїх діях, а непослідовна. Непослідовність ваших слів, думок і дій може дати помилковий посил вашій дитині й заплутати її. Ви повинні дотримуватись установлених правил гри. Як тільки ви починаєте відходити від них, дитина може відчути, що ці правила не важливі й почати ставитись до вас, як до набору безпідставних правил. Ви проявляєте гнучкість, якщо міняєте правила у виняткових випадках. Така гнучкість прийнятна як вимушена необхідність.

21. Шукайте позитивні моменти в усьому

Більшість батьків занадто серйозно ставляться до виховання. Однак чим серйозніше ви ставитесь до цього процесу, тим складнішим він стає. Ефективна порада про виховання дітей така: іноді важливо просто розслабитися, припинити переживати й дозволити подіям іти своєю чергою. Спробуйте знайти позитивні моменти й цікаві аспекти виховання, інакше весь цей процес стане нудним. Додайте веселощів у повсякденні справи, тим самим ви внесете у своє життя пожвавлення. Ви повинні розуміти, що помилки не смертельні, а позитивний настрій має велике значення для результатів виховного процесу.

22. Хваліть дитину на людях, а сваріть наодинці

Ударити дитину або вилаяти привселюдно – це найгірше, що з нею може статись. Ніколи так не робіть. Щоразу, коли вам треба зробити зауваження або насварити дитину, залишіться з нею наодинці. Якщо це відбувається у присутності інших, самооцінка дитини одразу ж падає. Крім того, коли ви сварите дитину, слід залишатись позитивним і добрим, а не жорстоким і серйозним. Дитина дуже чутлива до таких ситуацій, і вони можуть суттєво вплинути на її психіку. З іншого боку, якщо ви хочете похвалити дитину за хорошу роботу, завжди робіть це привселюдно. Діти відчувають себе щасливими, якщо ви хвалите їх перед друзями, однокласниками чи старшими. Дотримуйтеся цього золотого правила, і ви здобудете повагу й довіру вашої дитини.

23. Допомагайте дітям розвивати соціальні навички

Якщо батьки не можуть прищепити дітям правильні навички спілкування й поведінки, такі діти виростають погано вихованими й залишаються на узбіччі життя. Ваша основна відповідальність зробити дитину соціально адаптованою. З ранніх років прищеплюйте дитині навички хорошої поведінки й хороші манери. Якщо дитина виростає грубою й нечемною, основна причина цього – брак належного виховання. Таким чином, щоб уникнути звинувачень у поганому вихованні своєї дитини, з дитинства вчіть її основ етикету й допоможіть розвивати свої соціальні навички й покращувати співвідношення соціального та хронологічного віку.

24. Підлітки вимагають особливої турботи

Підлітковий вік уважається особливо складним етапом виховання дітей, на якому від батьків вимагаються щира турбота та вміння знаходити спільну мову. Підлітковий вік також найбільш чутливий, а отже, виховання дитини в цей період закладає основи її майбутнього благополуччя. При цьому однаково небезпечним буде занадто байдуже або надмірно заступницьке ставлення до неї. Кращий спосіб стати хорошими батьками підлітка полягає в тому, щоб дозволити йому бути незалежним і вільним, трохи відсторонившись і одночасно уважно контролюючи його поведінку.

25. Будьте надзвичайно терплячі

Основною якістю батьків має стати терпіння. Альтернативи терпінню не існує. Ви повинні залишатися спокійним у будь-якій ситуації та тамувати свій гнів. На кожному етапі виховання дитини вам доведеться проходити тест на терпіння, але як тільки ви опануєте це мистецтво, вам стане значно легше виховувати її. Щоразу, коли ви опиняєтесь на межі істерики й паніки, кажіть собі, що все минає, мине й це.

26. Залишайтесь розслабленими й спокійними

Якщо ви знаходитесь у стані стресу і впадаєте в паніку через дріб’язковий привід, це певним чином впливає на вашу дитину. Стрес у будь-якій формі неприйнятний як для вас, так і для вашого малюка. Спокійна обстановка в сім’ї допомагає дитині розвиватись емоційно врівноваженою особистістю.

27. Показуйте приклад

Будьте прикладом для своєї дитини. Якщо ви хочете, щоб ваша дитина була дисциплінованою, у першу чергу ви повинні практикувати самодисципліну. Перш ніж повчати свою дитину, самі зробіть щось. Якщо ви поважаєте оточуючих вас людей, ваша дитина також навчиться поважати їх, спостерігаючи за вами. Якщо у вас щирі стосунки з друзями, сусідами, колегами по роботі, родичами й батьками, дитина прийме у вас цю естафету й буде поводитись відповідним чином.

28. Налагодьте відкритий канал зв’язку з дитиною

Дуже важливо налаштувати чіткий канал зв’язку зі своєю дитиною. Навіть коли вона всього лише немовля, систематично розмовляйте з нею, це допоможе зміцнити зв’язок між вами. Розмова з малюком допомагає йому розвивати мовлення та словниковий запас. Коли ваша дитина подорослішає, відкритий канал зв’язку допоможе вам дізнатись і зрозуміти, що відбувається в її душі. Замість використання різних пристроїв і гаджетів для визначення місцезнаходження вашої дитини краще порозмовляйте з нею один на один. Середовище, яке сприяє дискусіям і діалогам, має першорядне значення для того, щоб дитина стала більш упевненою, захищеною, незалежною.

29. Вірте у свою дитину

Батьки готові надати своїй дитині всю необхідну допомогу. Але пам’ятайте, що надмірна м’якість і потурання мають негативний вплив, оскільки дитина стає занадто залежною від вас. Така залежність заважає її емоційному та інтелектуальному розвитку. Буде добре, якщо ви дозволите дитині самій виконувати завдання, і навіть якщо в неї щось не вийде, вона буде вчитись на своїх помилках і невдачах. При цьому не варто забувати про свою роль наставника та порадника. Нехай дитина використовує уроки, отримані сьогодні, для того, щоб виправляти власні помилки в майбутньому.