Анотація
Матеріали збірки розкривають методи і прийоми роботи з морально – етичного та естетичного виховання учнів.
Збірка містить опис досвіду роботи, подана система виховних заходів з використанням інтерактивних технологій, в якій реалізовується навчально – виховна проблема. Бесіди, сюжетно – рольові ігри, поетичні хвилинки, пошуково – дослідницька робота,елементи народознавства, фольклору, дидактичні матеріали, що сприяють навчально – виховного процесу, розвитку пам’яті, логічного мислення, комунікативних здібностей, привертають увагу учнів, пробуджують пізнавальний інтерес, викликають прагнення до здобуття знань.
Матеріали збірки допоможуть досягти плідної співпраці вихователя та учнів, стануть у пригоді вчителям етики та естетики, класним керівникам.
«Дитячі роки – той вік, який ми вважаємо віком безтурботної радості, гри, казки – це джерело життєвого ідеалу від того, що відкрилося дитині в навколишньому світі в роки дитинства, що викликало її подив, і захоплення, що обурило і примусило плакати не від особистої образи, а від переживання за долі інших людей – від цього залежить, яким громадянином буде наш вихованець»
В.О.Сухомлинський
Моє кредо
Я навчаю і учнів своїх, і дітей:
,, Прихиляйтесь до щирих і добрих людей ’’.
Я ніколи не зрадила друзів своїх.
І радію, і тішусь, й молюся за них.
Я знаходила щось у житті і губила,
Розправляла розтрощені долею крила.
Я обрала дорогу важку і тернисту.
Вже й літа нанизались, неначе намисто.
Намагалася жити і так працювати,
Щоб і недруг міг добреє слово сказати.
Я навчатиму й далі дітей.
Щоб горнулись до світлих порядних людей
І вдивлялись у себе, плекали надії,
У розумних навчались і слова, і діла.
З досвіду роботи
Морально – етичне виховання
Від вихователя залежить, яким стане серце дитини – ніжною квіткою, чи засохлою пустелею. Тому і всю свою роботу націлюю на те, щоб серце дитини було чутливим, щоб відгукувалось на кожне слово. Складна і благородна роль покладається на вихователя, яка вимагає постійної творчості, невпинної роботи думки, величезної щедрості, любові до дітей, безмежної відданості справі. Взаємоповага і згода, доброзичливість і сердечність – ось неповний перелік тих моральних багатств, які треба цінувати та на яких я будую свої стосунки з дітьми.
Морально – етичне виховання – це спільна діяльність школи і сім’ї з формування стійких моральних якостей, почуттів, навичок і звичок поведінки на основі засвоєння ідеалів, норм і принципів моралі, а саме:
- усвідомлена любов до Батьківщини, стійкий інтерес до минулого, сьогодення і майбутнього рідного краю, почуття любові і поваги до рідного народу, мови, дбайливе ставлення до природи і збільшення її багатств;
- уміння жити і працювати в суспільстві;
- потреба брати активну участь у громадському житті свого класу, школи, міста, країни;
- усвідомлення основних принципів гуманізму; розуміння високої цінності людського життя, прагнення будувати свої взаємини з людьми за законами совісті, добра і справедливості; здатність до співпереживання, шляхетності і щедрості; потреба захистити слабкого, допомогти відстаючому, уміння поважати честь і гідність людини; дбайливе і людяне ставлення до природи, тваринного і рослинного світу;
- розуміння морально – етичної основи культури поведінки, гармонійного поєднання культури поведінки з моральною вихованістю; потреба знати основні правила повсякденного етикету і бажання виконувати їх, уміння поводитися згідно правил культури поведінки; почуття міри і такту в спілкуванні з людьми. Саме ці важливі питання виношу на перше місце у виховному процесі. Вважаю, що у центрі морально – етичного виховання знаходиться особистість людини. Тому я переконана: щоб навчити поважати людину – треба дати їй уявлення про морально – етичні принципи поведінки. З цією метою я в щоденні плани виховної роботи включаю необхідний цикл бесід: «Про красу душі.», «Турбота про тих, хто поруч.», «Про порядність.», «В ім’я друга, в ім’я колективу.», «Зовнішня і внутрішня вихованість людини.»… Не забуті й питання такту. Звертаю увагу і на таку якість, як терпимість до людських слабкостей, поблажливість. Тематика бесід повинна бути різноманітна, але весь цикл бесід повинен поступово розширювати і поглиблювати зміст морально – етичного виховання.
Провела ряд виховних заходів: «Ти живеш серед людей», «Як інших навчити поваги до себе?», «Я зичу вам доброго дня.», «Люди, будьте взаємно красивими!», « Щастя – не слова, не гроші.», « Мандрівка в країну Ввічливих.», «.Моральні цінності в житті людини.», «Я зичу вам доброго дня.» та інші.
Їхня мета – створити емоційний настрій на розвиток дружніх взаємин, на активну громадську позицію, привернути увагу школярів до високих моральних якостей, показати, що хороших людей багато, вони є поруч, серед нас, викликати прагнення поводитися добре, красиво. Щоб розкрити поняття «повага до людини» провела годину спілкування: «Як навчити інших поваги до себе» де підвела дітей до усвідомлення єдності дружби, товаришування, поваги.
Переконана, що завданням вихователя є допомогти дітям усвідомити і відчути прекрасну основу чуйного ставлення до людини.
В.О, Сухомлинський писав: «Ідеал людської краси – це водночас і ідеал моральності. Любов до людей – це твоя моральна серцевина.»
Існують непорушні моральні критерії, на яких заснований етикет. Це честь, совість, порядність – якості, які потрібно цінувати так само, як ми цінуємо своє здоров’я. Якщо гарні манери стануть внутрішньою потребою кожної людини, це допоможе в значній мірі змінити взаємини людей. Ось чому культуру поведінки треба виховувати з юних літ і зберігати придбані навички все життя.
Під час спілкування з дітьми я завжди враховую їхній психічний настрій, внутрішній світ і для кожного намагаюся знайти правильну лінію поведінки. Спілкування з недовірливою дитиною вимагає обережності, терпіння. З примхливими дітьми необхідні спокійний тон та ігнорування їхніх капризів. Не можна очікувати від флегматика миттєвої реакції, і важко сподіватися, що холерик у критичній ситуації залишиться незворушним. Свої виховні заходи планую та проводжу так, щоб після них дитина зрозуміла, якою повинна бути вихована людина і намагалася нею бутила саме: вихована людина завжди ввічлива, делікатна, доброзичлива по відношенню до навколишніх. Їй притаманна тактовність. Вона правильно реагує на поведінку іншої людини, розуміє її стан, готова підтримати у важку хвилину.
Найважливіша якість вихованих людей – скромність. Скромна людина – самокритична і вимоглива до себе, не переоцінює свої можливості й здібності.
Найпривабливіша якість – щирість. Невід’ємний атрибут порядності – обов’язковість, точність. Точність – один із проявів ввічливості, поваги до людини. Потрібно берегти і свій, і чужий час. Іноді пропущену годину і роком не наженеш. З часу виткана тканина життя.
«В людині має бути все прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки…» – писав А.П.Чехов. Щоб цього домогтися, треба формувати моральну свідомість школярів. Це і є однією з головних проблем морально – естетичного виховання. Здійснюється вона в процесі етичної освіти і повинна дати знання моральних норм і правил культурної поведінки. Формування моральної свідомості і поведінки – єдиний нероздільний процес. Вся робота, спрямована на виховання моральності, тільки тоді стане ефективною, коли вона буде сполучатися з різноманітною суспільно – колективною діяльністю – навчальною, трудовою, естетичною, спортивно – оздоровчою, в процесі якої учні опановують досвід моральної поведінки.
Нам, вихователям, довіряють найдорожче – дітей, нашу надію, наше майбутнє. Саме ми виховуємо із дітей майбутніх повноцінних членів суспільства. Кожен вчитель, і я особисто, намагаюсь вселяти дітям віру у власні сили, розвивати самостійність та ініціативу, спонукати до творчої праці, аби не зникло бажання щоразу піднятись на сходинку вище, щоб зазирнути в таємницю невідомого і ще на крок стати ближче до тайни пізнання – себе у світі і світу в собі. Тому стараюсь нести кожній дитині – світло знань, світло любові, віру в сили свої без вагань, як запоруку щасливої долі.
Розробки виховних заходів
морально – етичного виховання
«Моральність не є обов’язковим наслідком ученості й розумового розвитку. Ми ще переконані і в тому, що виховання, сімейне й суспільне, разом із впливом літератури, громадського життя та інших суспільних сил, може мати сильний і вирішальний вплив на виховання моральної гідності в людини. Крім того, ми сміливо висловлюємо переконання, що моральний вплив становить головне завдання виховання, значно важливіше, ніж розвиток розуму взагалі, наповнення голови знаннями і роз’ясненнями кожному його особистих інтересів».
К. Д. Ушинський
Виховна година
,, Ти живеш серед людей ’’
Найважливіший капітал нації
моральні якості народу.
М. Г. Чернишевський
Мета. Учити дітей дотримуватись поведінки у громадських місцях; виховувати культуру поведінки в природі, на вулицях; вчити дотримуватись правил техніки безпеки; вчити дотримуватись морально – етичних правил поведінки;
Хід заняття
- Аналіз ситуації морального змісту:
а) Коли трамвай рушив із місця, Оленка не трималася за поручень, не втрималася і ненароком штовхнула жінку, що стояла поруч.
Дівчинка відразу промовила,, чарівне слово ’’, і невдоволення на обличчі жінки змінилося усмішкою.
- Що сказала дівчинка?
- Які ще,, чарівні слова ’’ ви знаєте?
б) Трамвай був переповнений. На передній площадці стояли три дівчинки й голосно розмовляли. Люди звертали на них увагу.
– Чи правильно поводилися дівчатка?
Розкажіть про правила поведінки в громадському транспорті.
в) У неділю вранці, коли мешканці будинку ще спали, Юрко вийшов на балкон і, побачивши у дворі свого друга, закричав:
– Вітю! Привіт! Як справи?
– Що в поведінці хлопчика неправильно?
– Як би ви вчинили в даній ситуації?
г) Вулицею йшла жінка. За нею – два хлопчика. Раптом у жінки з кишені випали окуляри. Один із хлопчиків гукнув до жінки й сказав, що вона загубила окуляри. А другий підбіг, підняв окуляри і віддав їх жінці.
– Хто із хлопчиків учинив правильно?
– Чому?
- Учитель.
Невичерпне багатство нашої мови! Вона милозвучна і прекрасна. А скільки в нашій мові є чарівних слів, від яких теплішає на серці, коли чуєш їх, та коли промовляєш сам, тому що зникає поганий настрій, зникає образа, бо це живі слова, вони оживляють душу, чарують нас.
– Послухайте які поезії підготували учні із пошукової групи.
Пошукова група
1 учень
У нашій рідній мові
Чарівні є слова.
Слова ці всім відомі,
Бо сила в них жива.
«Добридень», « До побачення» –
І усмішка сія!
Велике мають значення
Ось ці прості слова!
2 учень
Як скаже син чи донечка:
«Спасибі» вам, «Будь ласка» –
Ясніше сяє сонечко,
В словах – любов і ласка.
Ось ці прості слова
Не забувайте, діти,
Від них і радість ожива,
В очах промінчик світить.
Від цих чарівних, добрих слів
Тепліше людям жити,
Якщо ти їх не говорив,
То треба говорити!
3 учень
Це «дякую» і « Добрий день»,
«Пробачте», «Йдіть здорові».
Вживайте, діти, їх щодень
У нашій рідній мові!
4 учениця
Я слова чарівні знаю, вивчила охоче.
І в розмові їх вживаю з ранку і до ночі!
– Доброго здоров’я, Галю!
– Добрий день, Оленко!
Ти до мене я до тебе звернемось гарненько!
З добрим ранком всіх вітаю, як іду із хати.
І кажу всім: « На добраніч!», як лягаю спати!
І «Спасибі» й «Дуже прошу», « Вдячна вам», « Будь ласка»!
Словом радість всім приношу, світ стає як казка!
«Всім привіт!», « Іди здорова!», «Дякую красненько!».
Ось така чарівна мова радує серденько.
До побачення вам, люди, будьте всі здорові!
І слова чарівні ви вживайте в мові!
- Аукціон чарівних слів
Навести приклади чарівних слів – хто більше.
- Гра «Мікрофон»
Закінчити речення
- Якщо я ненавмисне зачепив перехожого, я повинен…
- Коли мені необхідно звернутися з проханням, я …
- Якщо мені треба пройти на своє місце в кінотеатрі, я …
4 До народних джерел.
– Чи знаєте ви прислів’я на морально – етичну тему?
За добре слово не платять, а скажеш – усім приємно.
Гостре словечко коле сердечко.
Скажеш – не вернеш, напишеш – не зітреш, відрубаєш – не приставиш..
Краще не договорити, ніж переговорити.
Слово може врятувати людину, слово може і вбити.
Слово не стріла, а глибше ранить.
Слово не горобець, вилетить – не спіймаєш.
- Усмішки – веселики
Робота в парах – розіграти усмішки, виразно розповісти.
1 пара.
– Іринко, на яблучко!
– Не хочу.
– А чому? Як ти мені завтра давала, то я брала ж.
– А тому, що я тобі давала з «будь ласка», а ти мені без « будь ласка» хочеш дати!
2 пара.
Мама пояснює донечці, що треба вітатись із старшими, бути завжди чемною.
Дівчинка виходить на подвір’я і голосно каже:
- Добрий день! Добрий день!
- Доню, а з ким ти вітаєшся, адже нікого нема?
- З собачкою, коровою, бо вони старші за мене, а ти ж сама казала вітатися із старшими!
3 пара
Дітей в садочку вчили поводити себе ввічливо: при зустрічі вітатись, при розставанні прощатися, помахати ручкою « па – па».
Діти розходяться. Дівчинка пішла вперед, а хлопчик за нею. Дівчинка обернулась і помахала хлопчику ручкою « па – па»! Хлопчик зрадів і каже мамі:
- Мамочко, ти бачила, яка Оленка ввічлива?
– Бачила.
- Вона мене любить, бо мені пропапала!
4 пара
Мама з синочком вийшла в сад, а там пташки співають.
- Чуєш, синочку, як пташки співають.
- То вони не співають, а «добриденькають» мені, вони до мене кожен ранок так «добриденькають».
- Страшні слова, коли вони мовчать,
Коли вони зненацька причаїлись,
Коли не знаєш, з чого їх почать,
Бо всі слова були уже чиїмись.
Хтось ними плакав, мучився, болів,
Із них почав і ними ж і завершив,
Людей мільярди, і мільярди слів,
А ти їх маєш вимовити вперше.
Все повторилось: і краса, й потворність.
Усе було: асфальти й спориші.
Поезія – це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик на душі.
( Л. Костенко)
- Гра «Встав чарівне слово»
- Розтопить серце всякого сердечне слово… (дякую).
- Якщо ти їсти вже не в силах, то скажем мамі що? (Спасибі)
- Зазеленіє старий пень, коли почує… (добрий день).
- Коли згасає сонце й зоря ляга на плечі,
Серед знайомих голосів ми чуєм… (добрий вечір).
- Розтане навіть крига від слова теплого… (спасибі).
- Щоб зустрітися знову в годину призначену,
Кажу щиро завжди я всім… (До побачення).
Учитель.
«Будь ласка», «Спасибі», «Будьте здорові» —
Слова необхідні й корисні у мові.
Приємно їх чути у школі і вдома
Від мами, від вчителя й просто знайомих.
Тож радьмо: частіше їх, друзі, вживайте,
Даруйте сміливіше радісний настрій.
І кожен свій день починайте зі слів:
«Добрий ранок!», «Вітаю!», «Здрастуйте».
— Але всі чудові і приємні слова треба обов’язково вимовляти з усмішкою. Бо від усмішки хмарний день яснішає.
Учитель. Народ завжди висміював тих, хто порушував традиції, звичаї.
Гра з прислів’ями.
Початки прислів’їв у дівчаток, а кінцівки — у хлопчиків,
- 1. Від доброго слова в твоїй доброті
- Доброго держись, це не робити зла
- Твоя красота — і лід розтане
- Перший крок до добра а лихого стережись.
Робота з малюнками.
– Уважно розгляньте малюнки.
– Чому у дівчаток виникла суперечка?
– Про що сперечались дівчатка?
– Як би ви повели себе в даній ситуації?
Учитель. Ввічливі слова треба вживати скрізь, навіть вдома. Якось один хлопчик сказав своїй сестричці: «Дай, будь ласка, олівець». А вона розсердилася на нього: «Чому ти мені так кажеш, я ж не чужа». Але і своїм рідним теж приємно чути ці ласкаві слова.
— Звичайно, в житті трапляються різні несподіванки, неприємності. Вам завжди при йдуть на допомогу ці гарні, добрі, теплі чарівні слова, а ще усмішка. Тому, що будь-яку неприємність можна пом’якшити веселим гумором, жартом, і тим уникнути сварки.
- Як ви гадаєте, чому інколи слова бувають страшними. (Можна зробити боляче, поранити, образити людину)
- А які ви знаєте страшні слова? (Війна, смерть, біль,несправедливість…)
- Дійсно, це страшні слова, їх неприємно чути кожній людині. Тому потрібно більше казати добрих, теплих слів.
- А що ж таке доброта?
Асоціативний кущ
- Давайте зараз спробуємо скласти правила доброти, користуючись кінцевими словами у рядках
_________________________________________пробачайте,
_________________________________________не звертайте,
_________________________________________пожалійте,
________________________________________ зігрійте
- Давайте зараз запишемо добрі слова, нехай вони постійно зігрівають наші серця.
(На дошці прикріплені сердечка з паперу, діти заповнюють їх словами: добро, чуйність милосердя, співчуття, доброзичливість,…)
- Підсумок заняття
Учитель
До слова треба ставитися з великою любов’ю, а мову щоденно вчити. Бо чим більше заглиблюєшся у мовні джерела, тим більше пізнаєш її, відчуваєш красу, чарівність рідної мови.
Слово могутнє, яка в ньому сила!
Скажеш з любов’ю і радість росте.
Слово хороше народжує крила,
Ви не забудьте ніколи про те.
- Тож давайте будемо взаємно привітними, ввічливими, чемними!
Кажімо більше ніжних слів,
Знайомим,друзям і коханим.
Нехай комусь тепліше стане
Від зливи наших почуттів.
Нехай тих слів солодкий мед
Чиюсь загоїть рану.
( Чи перший біль, чи то останній) –
Коли б то знати наперед!
Кажімо більше теплих слів,
Комусь всміхаймось ненароком.
То не життя людське коротке,
Короткі в нас слова черстві.
Кажімо більше ніжних слів!!!!
Додатки
Цікаві задачі
- Вовочка 10 разів смикнув за кіску Машу, 5 разів — Дашу, 7 разів Ксюшу і раз, помилково, завуча Маргариту Іванівну. Скільки разів смикав Вовочка за кіски і що йому за це буде?
- Повертаючись додому з кіно, Вовочка штовхнув 9 дівчаток і підставив ніжку 11 дівчаткам. Половина скривджених дівчат заревіла, а інша — погналася за Вовочкою і надавала йому по шиї. Скільки разів Вовочка одержав по шиї?
Подумайте:
- Якими словами можна замінити слово «дякую»?
- Яке слово потрібно сказати, коли ти зрозумів, що зробив щось погане?
- Назвіть п’ять чарівних слів.
Якими словами ви про що-небудь попросите?